Vasaloppet 2020: suomalaiset Vasahiihdossa

Categories: data analysis

Kirjoitin kolmessa aikaisemman blogissa tämän vuoden Vasahiihdossa tuloksista kolmelta eri kantilta

  1. väliaikapisteiden väliset tulokset,
  2. eniten ohituksia tehneet, sekä
  3. eri lähtöryhmien parhaat. Nämä jutut ovat englanninkielellä, mutta tässä jutussa puhutaan suomeksi ja suomalaisista.

Tässä aluksi miesten top 25 tulokset

suomisija sija kisassa nimi sarja lähtöryhmä aika
1 22 Luusua, Ari H21 VL0 04:31:25
2 24 Mäenpää, Viktor H21 VL0 04:32:24
3 30 Mäenpää, Hannes H21 VL0 04:34:44
4 36 Mäenpää, Hans H40 VL0 04:35:18
5 61 Räsänen, Veli-Matti H21 VL0 04:42:09
6 138 Nylund, Matias H21 VL0 04:53:49
7 217 Juhanoja, Lassi H21 VL0 05:04:13
8 259 Holm, Erik H45 VL1 05:10:43
9 317 Eklund, Mikael H40 VL1 05:18:26
10 380 Fransman, Sam H40 VL1 05:23:43
11 400 Laamo, Ami H45 VL1 05:25:18
12 415 Vanninen, Matti-Pekka H50 VL1 05:26:17
13 466 Auvinen, Pasi H40 VL1 05:30:35
14 492 Damlin, Anton H21 VL2 05:33:00
15 522 Heinikangas, Tero H40 VL2 05:38:20
16 530 Heinonen, Ilkka H35 VL2 05:38:34
17 654 Lindberg, Lukas H21 VL1 05:46:50
18 753 Laurén, Tomi H40 VL2 05:53:04
19 837 Vironen, Esa H40 VL1 05:57:41
20 855 Luts, Arvo H40 VL2 05:58:41
21 871 Kartano, Antti H21 VL1 05:59:06
22 903 Pekkala, Juho-Matti H21 VL3 06:00:09
23 924 Lönnroth, Johnny H40 VL2 06:01:13
24 932 Lindvall, Christoffer H21 VL0 06:01:46
25 945 Mäenpää, Johan H35 VL1 06:02:14

Ja sitten naisten TOP 25

suomisija sija kisassa nimi sarja lähtöryhmä aika
1 10 Heiskanen, Heli D35 VL0 05:08:54
2 18 Roivas, Kati D21 VL0 05:18:38
3 22 Kivikko, Noora D21 VL0 05:26:59
4 26 Virtanen, Niina D21 VL1 05:31:52
5 75 Forth, Linda D40 VL3 06:35:16
6 80 Stenman, Malin D40 VL3 06:39:02
7 123 Ena, Marjo D50 VL4 07:04:54
8 129 Johansson, Malin D40 VL5 07:07:16
9 137 Yrjölä, Ulla D45 VL2 07:14:57
10 169 Björkman, Maria D45 VL5 07:27:12
11 193 Karlsson, Annakaisa D45 VL5 07:36:31
12 298 Ekström, Anne D45 VL5 08:12:00
13 308 Sandvik, Annika D40 VL5 08:14:00
14 335 Sundqvist, Carita D55 VL6 08:21:05
15 347 Mantere, Sanna D40 VL7 08:22:39
16 366 Lundegård, Ulrika D45 VL6 08:28:42
17 411 Åberg, Inga-Lill D50 VL6 08:38:10
18 446 Pihl, Katarina D55 VL7 08:44:34
19 449 Melin, Sabina D45 VL7 08:45:03
20 463 Strandell, Catherine D45 VL9 08:47:36
21 474 Rantala, Maj-Lis D55 VL8 08:49:28
22 477 Englund, Catharina D50 VL7 08:49:42
23 482 Passila, Heidi D40 VL7 08:50:06
24 555 Metzner, Emma D21 VL8 09:06:48
25 567 Hakala, Maija D45 VL6 09:08:56

Lähtöryhmittäiset tulokset

Lähtöryhmittäiset tulokset ovat vähintään yhtä tärkeitä kuin koko kisan tulokset, joten seuraavassa taulukko jossa miestin kunkin lähtöryhmän 10 parasta.

lähtöryhmä suomisija sija kisassa nimi sarja aika
VL0 1 22 Luusua, Ari H21 04:31:25
VL0 2 24 Mäenpää, Viktor H21 04:32:24
VL0 3 30 Mäenpää, Hannes H21 04:34:44
VL0 4 36 Mäenpää, Hans H40 04:35:18
VL0 5 61 Räsänen, Veli-Matti H21 04:42:09
VL0 6 138 Nylund, Matias H21 04:53:49
VL0 7 217 Juhanoja, Lassi H21 05:04:13
VL0 8 932 Lindvall, Christoffer H21 06:01:46
VL1 1 259 Holm, Erik H45 05:10:43
VL1 2 317 Eklund, Mikael H40 05:18:26
VL1 3 380 Fransman, Sam H40 05:23:43
VL1 4 400 Laamo, Ami H45 05:25:18
VL1 5 415 Vanninen, Matti-Pekka H50 05:26:17
VL1 6 466 Auvinen, Pasi H40 05:30:35
VL1 7 654 Lindberg, Lukas H21 05:46:50
VL1 8 837 Vironen, Esa H40 05:57:41
VL1 9 871 Kartano, Antti H21 05:59:06
VL1 10 945 Mäenpää, Johan H35 06:02:14
VL2 1 492 Damlin, Anton H21 05:33:00
VL2 2 522 Heinikangas, Tero H40 05:38:20
VL2 3 530 Heinonen, Ilkka H35 05:38:34
VL2 4 753 Laurén, Tomi H40 05:53:04
VL2 5 855 Luts, Arvo H40 05:58:41
VL2 6 924 Lönnroth, Johnny H40 06:01:13
VL2 7 950 Hjulfors, Herman H21 06:02:22
VL2 8 985 Kareinen, Juho H21 06:04:24
VL2 9 1045 Koskinen, Vesa-Pekka H40 06:07:45
VL2 10 1083 Salonen, Reima HNA 06:09:31
VL3 1 903 Pekkala, Juho-Matti H21 06:00:09
VL3 2 967 Törnqvist, Jens H21 06:03:18
VL3 3 1016 From, Tommy H50 06:06:04
VL3 4 1042 Salo, Jonathan H21 06:07:25
VL3 5 1194 Sjöberg, William H35 06:16:32
VL3 6 1210 Danielsson, Petter H45 06:17:07
VL3 7 1275 Åkerlund, Mikael H55 06:19:58
VL3 8 1377 Kurkinen, Kimmo H45 06:24:20
VL3 9 1391 Julin, Staffan H35 06:24:50
VL3 10 1447 Myllymäki, Petri H50 06:27:01
VL4 1 1132 Passila, Marko H45 06:12:37
VL4 2 1497 Lundell, Patrik H40 06:29:18
VL4 3 1773 Lumila, Ville H35 06:40:47
VL4 4 1855 Leinonen, Juha H50 06:44:13
VL4 5 1902 Sohlman, Ara H21 06:46:17
VL4 6 2015 Majabacka, Andreas H40 06:51:24
VL4 7 2096 Lapinniemi, Sami H40 06:54:02
VL4 8 2121 Ruberg, Lauri H21 06:54:39
VL4 9 2161 Kroksjö, Tommy H45 06:55:33
VL4 10 2194 Liinamaa, Timo H50 06:57:06
VL5 1 1947 Björk, Tony H40 06:48:20
VL5 2 2421 Luksua, Juho-Veikko H21 07:04:13
VL5 3 2476 Forsman, Petri H50 07:06:09
VL5 4 2728 Kainu, Markus H40 07:14:24
VL5 5 2807 Forss, Martin H55 07:17:06
VL5 6 2922 Hiipakka, Jukka H21 07:20:31
VL5 7 3001 Von Bagh, Alexej H50 07:22:56
VL5 8 3086 Alanen, Harri H55 07:25:30
VL5 9 3103 Stenman, Frej H50 07:26:08
VL5 10 3171 Lagerstedt, Ville H35 07:28:15
VL6 1 2954 Martin, Tobias H35 07:21:44
VL6 2 3098 Riska, Jan H55 07:26:01
VL6 3 3954 Löv, Johan H21 07:51:43
VL6 4 4003 Hyvärinen, Mikko H55 07:53:17
VL6 5 4059 Laukia, Arjo H21 07:55:01
VL6 6 4092 Häggman, Boris H70 07:55:56
VL6 7 4156 Piiparinen, Antti H35 07:57:50
VL6 8 4316 Johansson, Johan H50 08:02:46
VL6 9 4338 Höglund, Sverre H70 08:03:27
VL6 10 4383 Selenius, Magnus H55 08:04:59
VL7 1 3502 Villanen, Frans H21 07:38:53
VL7 2 3727 Westerholm, Jouni H55 07:45:19
VL7 3 4637 Mölläri, Antero H35 08:13:18
VL7 4 4668 Martin, Patrik H21 08:14:28
VL7 5 4737 Martin, Olle H40 08:16:47
VL7 6 4998 Källman, Sebastian H21 08:26:52
VL7 7 4999 Närhi, Riku H40 08:26:53
VL7 8 5069 Heikkilä, Markus H40 08:29:29
VL7 9 5182 Kantanen, Olli H50 08:33:21
VL7 10 5269 Kurki, Thomas H50 08:36:01
VL8 1 3726 Westerholm, Jouni H55 07:45:19
VL8 2 5369 Jaakkola, Ilari H50 08:39:16
VL8 3 5414 Åkerberg, Marcus H55 08:40:51
VL8 4 5634 Rantala, Timo H60 08:48:28
VL8 5 5880 Granlund, Christian H35 08:56:52
VL8 6 6033 Sundqvist, Mats H35 09:02:48
VL8 7 6046 Kerman, Lauri H50 09:03:28
VL8 8 6089 Westerlund, Anton H35 09:04:52
VL8 9 6330 Backlund, Kim H45 09:14:47
VL8 10 6439 Mäkelä, Antti H35 09:19:58
VL9 1 5132 Pallaspuro, Juha H55 08:31:38
VL9 2 5507 Erkheikki, Antti H21 08:43:34
VL9 3 6129 Westman, Kim H45 09:07:21
VL9 4 6292 Puhto, Antti H40 09:13:20
VL9 5 6640 Danielsson, Tomas H40 09:27:58
VL9 6 6776 Saarimaa, Tuomas H21 09:33:38
VL9 7 7207 Eklund, Mikael H35 09:44:21
VL9 8 7332 Sjöberg, Ulf-Johan H35 09:48:23
VL9 9 7570 Weckström, Anders H55 10:01:24
VL9 10 7706 Ulvi, Vesa H50 10:09:21
VL10 1 4222 Karlsson, Kjell H50 08:00:08
VL10 2 6115 Engblom, Klaus H40 09:06:40
VL10 3 6371 Rönnlöf, Petter H50 09:16:36
VL10 4 6397 Mikkonen, Pasi H40 09:17:36
VL10 5 6415 Sundblom, Johan H35 09:18:46
VL10 6 7343 Mattsson, Anders H50 09:49:03
VL10 7 7723 Juslin, Carl-Matias H35 10:10:15
VL10 8 7829 Lindholm, Alexander Mikael H21 10:15:22
VL10 9 7973 Weckström, Frank H21 10:21:46
VL10 10 8304 Rauhala, Janne H40 10:37:48

Ja sama naisille, mutta vain 5 parasta per lähtöryhmä. Kaikissa lähtöryhmissä ei ollut viittä naista Suomesta.

lähtöryhmä suomisija sija kisassa nimi sarja aika
VL0 1 10 Heiskanen, Heli D35 05:08:54
VL0 2 18 Roivas, Kati D21 05:18:38
VL0 3 22 Kivikko, Noora D21 05:26:59
VL1 1 26 Virtanen, Niina D21 05:31:52
VL2 1 137 Yrjölä, Ulla D45 07:14:57
VL3 1 75 Forth, Linda D40 06:35:16
VL3 2 80 Stenman, Malin D40 06:39:02
VL4 1 123 Ena, Marjo D50 07:04:54
VL5 1 129 Johansson, Malin D40 07:07:16
VL5 2 169 Björkman, Maria D45 07:27:12
VL5 3 193 Karlsson, Annakaisa D45 07:36:31
VL5 4 298 Ekström, Anne D45 08:12:00
VL5 5 308 Sandvik, Annika D40 08:14:00
VL6 1 335 Sundqvist, Carita D55 08:21:05
VL6 2 366 Lundegård, Ulrika D45 08:28:42
VL6 3 411 Åberg, Inga-Lill D50 08:38:10
VL6 4 567 Hakala, Maija D45 09:08:56
VL6 5 681 Sahlström, Anni DNA 09:32:52
VL7 1 347 Mantere, Sanna D40 08:22:39
VL7 2 446 Pihl, Katarina D55 08:44:34
VL7 3 449 Melin, Sabina D45 08:45:03
VL7 4 477 Englund, Catharina D50 08:49:42
VL7 5 482 Passila, Heidi D40 08:50:06
VL8 1 474 Rantala, Maj-Lis D55 08:49:28
VL8 2 555 Metzner, Emma D21 09:06:48
VL8 3 595 Backlund, Linda D40 09:14:47
VL8 4 641 Fiskars, Mikaela D21 09:24:56
VL8 5 710 Löflund, Heli D45 09:36:45
VL9 1 463 Strandell, Catherine D45 08:47:36
VL9 2 740 Friman, Therese D45 09:39:16
VL9 3 845 Eskola, Suvi D40 09:52:58
VL9 4 889 Holmström, Liv D45 10:05:31
VL9 5 915 Ulvi, Anna-Kaisa D40 10:09:21
VL10 1 805 Hakkila, Maija D21 09:45:44
VL10 2 901 Backholm, Annette D40 10:07:17
VL10 3 1107 Partanen, Erica D21 10:41:50
VL10 4 1305 Lindholm, Vivian D21 11:12:42
VL10 5 1321 Strandström, Freja D21 11:15:50

Väliaikapisteiden väliset tulokset

Vasahiihdossa on seitsemän väliaikapistettä ja seuraavassa on laskettu kunkin pisteen väliset tulokset. Eli siis kuka oli nopein vaikkapa Evertsbergistä Risbergiin. Aluksi tässä muistutuksena vielä hiihdon reitti.

1. Start - Smågan

Split ranking nr name class nat start_group Split time Position at split Split cumulative time Race time Race position
1 57 Mäenpää, Viktor H21 FIN VL0 00:35:39 1 00:35:39 04:32:24 24
2 44 Mäenpää, Hannes H21 FIN VL0 00:37:00 51 00:37:00 04:34:44 30
3 272 Luusua, Ari H21 FIN VL0 00:37:06 61 00:37:06 04:31:25 22
4 114 Räsänen, Veli-Matti H21 FIN VL0 00:37:11 70 00:37:11 04:42:09 61
5 226 Nylund, Matias H21 FIN VL0 00:37:28 85 00:37:28 04:53:49 138
6 50 Mäenpää, Hans H40 FIN VL0 00:37:56 108 00:37:56 04:35:18 36
7 104 Juhanoja, Lassi H21 FIN VL0 00:38:55 204 00:38:55 05:04:13 217
8 509 Heiskanen, Heli D35 FIN VL0 00:39:11 12 00:39:11 05:08:54 10
9 517 Kivikko, Noora D21 FIN VL0 00:41:03 16 00:41:03 05:26:59 22
10 532 Roivas, Kati D21 FIN VL0 00:41:45 20 00:41:45 05:18:38 18
11 62 Lindvall, Christoffer H21 FIN VL0 00:42:01 364 00:42:01 06:01:46 932
12 1117 Vanninen, Matti-Pekka H50 FIN VL1 00:42:21 392 00:42:21 05:26:17 415
13 1019 Eklund, Mikael H40 FIN VL1 00:42:22 394 00:42:22 05:18:26 317
14 4007 Fransman, Sam H40 FIN VL1 00:42:33 415 00:42:33 05:23:43 380
15 17253 Virtanen, Niina D21 FIN VL1 00:42:36 27 00:42:36 05:31:52 26
16 3187 Holm, Erik H45 FIN VL1 00:42:58 454 00:42:58 05:10:43 259
17 1370 Vironen, Esa H40 FIN VL1 00:43:04 461 00:43:04 05:57:41 837
18 2017 Granholm, Thomas H45 FIN VL1 00:43:12 469 00:43:12 06:04:23 984
19 2563 Laamo, Ami H45 FIN VL1 00:44:03 522 00:44:03 05:25:18 400
20 2585 Heinonen, Ilkka H35 FIN VL2 00:44:13 548 00:44:13 05:38:34 530

2. Smågan - Mångsbodarna

Split ranking nr name class nat start_group Split time Position at split Split cumulative time Race time Race position
1 272 Luusua, Ari H21 FIN VL0 00:35:36 60 01:12:42 04:31:25 22
2 114 Räsänen, Veli-Matti H21 FIN VL0 00:35:38 74 01:12:49 04:42:09 61
3 57 Mäenpää, Viktor H21 FIN VL0 00:35:45 9 01:11:24 04:32:24 24
4 44 Mäenpää, Hannes H21 FIN VL0 00:35:45 68 01:12:45 04:34:44 30
5 50 Mäenpää, Hans H40 FIN VL0 00:35:56 109 01:13:52 04:35:18 36
6 226 Nylund, Matias H21 FIN VL0 00:36:15 89 01:13:43 04:53:49 138
7 104 Juhanoja, Lassi H21 FIN VL0 00:36:27 170 01:15:22 05:04:13 217
8 1019 Eklund, Mikael H40 FIN VL1 00:39:37 338 01:21:59 05:18:26 317
9 509 Heiskanen, Heli D35 FIN VL0 00:39:39 12 01:18:50 05:08:54 10
10 532 Roivas, Kati D21 FIN VL0 00:39:43 14 01:21:28 05:18:38 18
11 3187 Holm, Erik H45 FIN VL1 00:40:03 403 01:23:01 05:10:43 259
12 1117 Vanninen, Matti-Pekka H50 FIN VL1 00:40:03 385 01:22:24 05:26:17 415
13 517 Kivikko, Noora D21 FIN VL0 00:40:27 17 01:21:30 05:26:59 22
14 2563 Laamo, Ami H45 FIN VL1 00:41:15 487 01:25:18 05:25:18 400
15 4007 Fransman, Sam H40 FIN VL1 00:41:17 422 01:23:50 05:23:43 380
16 17253 Virtanen, Niina D21 FIN VL1 00:41:39 24 01:24:15 05:31:52 26
17 2408 Auvinen, Pasi H40 FIN VL1 00:41:56 535 01:26:38 05:30:35 466
18 62 Lindvall, Christoffer H21 FIN VL0 00:42:08 425 01:24:09 06:01:46 932
19 2025 Heinikangas, Tero H40 FIN VL2 00:42:19 577 01:27:47 05:38:20 522
20 2585 Heinonen, Ilkka H35 FIN VL2 00:42:25 533 01:26:38 05:38:34 530

3. Mångsbodarna - Risberg

Split ranking nr name class nat start_group Split time Position at split Split cumulative time Race time Race position
1 50 Mäenpää, Hans H40 FIN VL0 00:29:29 90 01:43:21 04:35:18 36
2 57 Mäenpää, Viktor H21 FIN VL0 00:29:47 2 01:41:11 04:32:24 24
3 44 Mäenpää, Hannes H21 FIN VL0 00:30:27 59 01:43:12 04:34:44 30
4 114 Räsänen, Veli-Matti H21 FIN VL0 00:30:28 78 01:43:17 04:42:09 61
5 272 Luusua, Ari H21 FIN VL0 00:30:33 68 01:43:15 04:31:25 22
6 226 Nylund, Matias H21 FIN VL0 00:31:06 112 01:44:49 04:53:49 138
7 104 Juhanoja, Lassi H21 FIN VL0 00:31:10 160 01:46:32 05:04:13 217
8 1019 Eklund, Mikael H40 FIN VL1 00:33:47 343 01:55:46 05:18:26 317
9 509 Heiskanen, Heli D35 FIN VL0 00:33:52 12 01:52:42 05:08:54 10
10 532 Roivas, Kati D21 FIN VL0 00:33:54 14 01:55:22 05:18:38 18
11 3187 Holm, Erik H45 FIN VL1 00:34:06 385 01:57:07 05:10:43 259
12 2025 Heinikangas, Tero H40 FIN VL2 00:34:19 515 02:02:06 05:38:20 522
13 4007 Fransman, Sam H40 FIN VL1 00:34:53 422 01:58:43 05:23:43 380
14 1117 Vanninen, Matti-Pekka H50 FIN VL1 00:34:55 396 01:57:19 05:26:17 415
15 2408 Auvinen, Pasi H40 FIN VL1 00:34:59 512 02:01:37 05:30:35 466
16 517 Kivikko, Noora D21 FIN VL0 00:34:59 20 01:56:29 05:26:59 22
17 17253 Virtanen, Niina D21 FIN VL1 00:35:06 22 01:59:21 05:31:52 26
18 2563 Laamo, Ami H45 FIN VL1 00:35:08 471 02:00:26 05:25:18 400
19 2018 Damlin, Anton H21 FIN VL2 00:35:42 758 02:10:06 05:33:00 492
20 2017 Granholm, Thomas H45 FIN VL1 00:35:53 513 02:01:41 06:04:23 984

4. Risberg - Evertsberg

Split ranking nr name class nat start_group Split time Position at split Split cumulative time Race time Race position
1 57 Mäenpää, Viktor H21 FIN VL0 00:39:29 5 02:20:40 04:32:24 24
2 50 Mäenpää, Hans H40 FIN VL0 00:41:21 37 02:24:42 04:35:18 36
3 44 Mäenpää, Hannes H21 FIN VL0 00:41:28 33 02:24:40 04:34:44 30
4 272 Luusua, Ari H21 FIN VL0 00:41:51 57 02:25:06 04:31:25 22
5 114 Räsänen, Veli-Matti H21 FIN VL0 00:42:08 85 02:25:25 04:42:09 61
6 226 Nylund, Matias H21 FIN VL0 00:42:58 129 02:27:47 04:53:49 138
7 104 Juhanoja, Lassi H21 FIN VL0 00:44:08 173 02:30:40 05:04:13 217
8 3187 Holm, Erik H45 FIN VL1 00:46:26 342 02:43:33 05:10:43 259
9 1019 Eklund, Mikael H40 FIN VL1 00:46:49 324 02:42:35 05:18:26 317
10 532 Roivas, Kati D21 FIN VL0 00:46:51 13 02:42:13 05:18:38 18
11 509 Heiskanen, Heli D35 FIN VL0 00:46:52 11 02:39:34 05:08:54 10
12 2563 Laamo, Ami H45 FIN VL1 00:48:06 439 02:48:32 05:25:18 400
13 4007 Fransman, Sam H40 FIN VL1 00:48:17 413 02:47:00 05:23:43 380
14 1117 Vanninen, Matti-Pekka H50 FIN VL1 00:48:33 381 02:45:52 05:26:17 415
15 2408 Auvinen, Pasi H40 FIN VL1 00:48:39 484 02:50:16 05:30:35 466
16 17253 Virtanen, Niina D21 FIN VL1 00:49:32 23 02:48:53 05:31:52 26
17 2025 Heinikangas, Tero H40 FIN VL2 00:49:36 514 02:51:42 05:38:20 522
18 2018 Damlin, Anton H21 FIN VL2 00:49:39 677 02:59:45 05:33:00 492
19 2017 Granholm, Thomas H45 FIN VL1 00:49:42 505 02:51:23 06:04:23 984
20 517 Kivikko, Noora D21 FIN VL0 00:50:25 20 02:46:54 05:26:59 22

5. Evertsberg - Oxberg

Split ranking nr name class nat start_group Split time Position at split Split cumulative time Race time Race position
1 272 Luusua, Ari H21 FIN VL0 00:39:29 28 03:04:35 04:31:25 22
2 44 Mäenpää, Hannes H21 FIN VL0 00:42:10 41 03:06:50 04:34:44 30
3 57 Mäenpää, Viktor H21 FIN VL0 00:42:41 3 03:03:21 04:32:24 24
4 50 Mäenpää, Hans H40 FIN VL0 00:42:42 45 03:07:24 04:35:18 36
5 114 Räsänen, Veli-Matti H21 FIN VL0 00:44:40 78 03:10:05 04:42:09 61
6 226 Nylund, Matias H21 FIN VL0 00:48:38 132 03:16:25 04:53:49 138
7 3187 Holm, Erik H45 FIN VL1 00:50:04 300 03:33:37 05:10:43 259
8 509 Heiskanen, Heli D35 FIN VL0 00:50:20 11 03:29:54 05:08:54 10
9 104 Juhanoja, Lassi H21 FIN VL0 00:52:11 185 03:22:51 05:04:13 217
10 532 Roivas, Kati D21 FIN VL0 00:52:30 17 03:34:43 05:18:38 18
11 1019 Eklund, Mikael H40 FIN VL1 00:52:57 328 03:35:32 05:18:26 317
12 2563 Laamo, Ami H45 FIN VL1 00:53:02 405 03:41:34 05:25:18 400
13 2018 Damlin, Anton H21 FIN VL2 00:53:15 601 03:53:00 05:33:00 492
14 2408 Auvinen, Pasi H40 FIN VL1 00:53:31 453 03:43:47 05:30:35 466
15 4007 Fransman, Sam H40 FIN VL1 00:53:47 397 03:40:47 05:23:43 380
16 1117 Vanninen, Matti-Pekka H50 FIN VL1 00:54:23 388 03:40:15 05:26:17 415
17 517 Kivikko, Noora D21 FIN VL0 00:54:39 22 03:41:33 05:26:59 22
18 17253 Virtanen, Niina D21 FIN VL1 00:55:14 24 03:44:07 05:31:52 26
19 1054 Lindberg, Lukas H21 FIN VL1 00:56:05 732 03:59:38 05:46:50 654
20 2025 Heinikangas, Tero H40 FIN VL2 00:56:07 513 03:47:49 05:38:20 522

6. Oxberg - Hökberg

Split ranking nr name class nat start_group Split time Position at split Split cumulative time Race time Race position
1 272 Luusua, Ari H21 FIN VL0 00:27:40 17 03:32:15 04:31:25 22
2 57 Mäenpää, Viktor H21 FIN VL0 00:29:30 22 03:32:51 04:32:24 24
3 50 Mäenpää, Hans H40 FIN VL0 00:29:36 43 03:37:00 04:35:18 36
4 44 Mäenpää, Hannes H21 FIN VL0 00:30:11 44 03:37:01 04:34:44 30
5 114 Räsänen, Veli-Matti H21 FIN VL0 00:31:30 75 03:41:35 04:42:09 61
6 3187 Holm, Erik H45 FIN VL1 00:33:43 275 04:07:20 05:10:43 259
7 226 Nylund, Matias H21 FIN VL0 00:34:06 139 03:50:31 04:53:49 138
8 509 Heiskanen, Heli D35 FIN VL0 00:34:44 11 04:04:38 05:08:54 10
9 1019 Eklund, Mikael H40 FIN VL1 00:36:20 322 04:11:52 05:18:26 317
10 2018 Damlin, Anton H21 FIN VL2 00:36:24 547 04:29:24 05:33:00 492
11 104 Juhanoja, Lassi H21 FIN VL0 00:36:37 206 03:59:28 05:04:13 217
12 517 Kivikko, Noora D21 FIN VL0 00:37:05 22 04:18:38 05:26:59 22
13 2408 Auvinen, Pasi H40 FIN VL1 00:37:12 442 04:20:59 05:30:35 466
14 2563 Laamo, Ami H45 FIN VL1 00:37:14 413 04:18:48 05:25:18 400
15 532 Roivas, Kati D21 FIN VL0 00:37:18 18 04:12:01 05:18:38 18
16 1117 Vanninen, Matti-Pekka H50 FIN VL1 00:37:19 391 04:17:34 05:26:17 415
17 4007 Fransman, Sam H40 FIN VL1 00:37:20 394 04:18:07 05:23:43 380
18 2585 Heinonen, Ilkka H35 FIN VL2 00:38:19 542 04:29:16 05:38:34 530
19 17253 Virtanen, Niina D21 FIN VL1 00:38:21 25 04:22:28 05:31:52 26
20 1054 Lindberg, Lukas H21 FIN VL1 00:38:33 687 04:38:11 05:46:50 654

7. Hökberg - Eldris

Split ranking nr name class nat start_group Split time Position at split Split cumulative time Race time Race position
1 44 Mäenpää, Hannes H21 FIN VL0 00:32:01 35 04:09:02 04:34:44 30
2 50 Mäenpää, Hans H40 FIN VL0 00:32:01 33 04:09:01 04:35:18 36
3 272 Luusua, Ari H21 FIN VL0 00:32:41 21 04:04:56 04:31:25 22
4 57 Mäenpää, Viktor H21 FIN VL0 00:32:53 24 04:05:44 04:32:24 24
5 114 Räsänen, Veli-Matti H21 FIN VL0 00:34:20 71 04:15:55 04:42:09 61
6 3187 Holm, Erik H45 FIN VL1 00:35:17 260 04:42:37 05:10:43 259
7 2018 Damlin, Anton H21 FIN VL2 00:35:22 503 05:04:46 05:33:00 492
8 509 Heiskanen, Heli D35 FIN VL0 00:35:40 11 04:40:18 05:08:54 10
9 226 Nylund, Matias H21 FIN VL0 00:36:17 145 04:26:48 04:53:49 138
10 4007 Fransman, Sam H40 FIN VL1 00:36:31 387 04:54:38 05:23:43 380
11 104 Juhanoja, Lassi H21 FIN VL0 00:37:08 218 04:36:36 05:04:13 217
12 532 Roivas, Kati D21 FIN VL0 00:37:28 18 04:49:29 05:18:38 18
13 2563 Laamo, Ami H45 FIN VL1 00:37:35 408 04:56:23 05:25:18 400
14 1019 Eklund, Mikael H40 FIN VL1 00:37:47 323 04:49:39 05:18:26 317
15 517 Kivikko, Noora D21 FIN VL0 00:37:48 22 04:56:26 05:26:59 22
16 2408 Auvinen, Pasi H40 FIN VL1 00:38:05 450 04:59:04 05:30:35 466
17 1054 Lindberg, Lukas H21 FIN VL1 00:38:20 666 05:16:31 05:46:50 654
18 2585 Heinonen, Ilkka H35 FIN VL2 00:38:22 523 05:07:38 05:38:34 530
19 17253 Virtanen, Niina D21 FIN VL1 00:38:38 27 05:01:06 05:31:52 26
20 1117 Vanninen, Matti-Pekka H50 FIN VL1 00:38:40 406 04:56:14 05:26:17 415

8. Eldris - Mora Förvarning

Split ranking nr name class nat start_group Split time Position at split Split cumulative time Race time Race position
1 44 Mäenpää, Hannes H21 FIN VL0 00:23:41 NA 04:32:43 04:34:44 30
2 50 Mäenpää, Hans H40 FIN VL0 00:24:05 NA 04:33:06 04:35:18 36
3 114 Räsänen, Veli-Matti H21 FIN VL0 00:24:15 NA 04:40:10 04:42:09 61
4 272 Luusua, Ari H21 FIN VL0 00:24:26 NA 04:29:22 04:31:25 22
5 57 Mäenpää, Viktor H21 FIN VL0 00:24:27 NA 04:30:11 04:32:24 24
6 226 Nylund, Matias H21 FIN VL0 00:24:59 NA 04:51:47 04:53:49 138
7 104 Juhanoja, Lassi H21 FIN VL0 00:25:28 NA 05:02:04 05:04:13 217
8 2588 Kareinen, Juho H21 FIN VL2 00:25:29 NA 06:02:14 06:04:24 985
9 2018 Damlin, Anton H21 FIN VL2 00:25:46 NA 05:30:32 05:33:00 492
10 3187 Holm, Erik H45 FIN VL1 00:25:52 NA 05:08:29 05:10:43 259
11 509 Heiskanen, Heli D35 FIN VL0 00:26:11 NA 05:06:29 05:08:54 10
12 1019 Eklund, Mikael H40 FIN VL1 00:26:30 NA 05:16:09 05:18:26 317
13 2563 Laamo, Ami H45 FIN VL1 00:26:39 NA 05:23:02 05:25:18 400
14 532 Roivas, Kati D21 FIN VL0 00:26:41 NA 05:16:10 05:18:38 18
15 4007 Fransman, Sam H40 FIN VL1 00:26:49 NA 05:21:27 05:23:43 380
16 1117 Vanninen, Matti-Pekka H50 FIN VL1 00:27:36 NA 05:23:50 05:26:17 415
17 1054 Lindberg, Lukas H21 FIN VL1 00:28:03 NA 05:44:34 05:46:50 654
18 517 Kivikko, Noora D21 FIN VL0 00:28:07 NA 05:24:33 05:26:59 22
19 1116 Mäenpää, Johan H35 FIN VL1 00:28:18 NA 05:59:45 06:02:14 945
20 2025 Heinikangas, Tero H40 FIN VL2 00:28:20 NA 05:35:54 05:38:20 522

9. Mora Förvarning - Finish

Split ranking nr name class nat start_group Split time Position at split Split cumulative time Race time Race position
1 114 Räsänen, Veli-Matti H21 FIN VL0 00:01:59 61 04:42:09 04:42:09 61
2 44 Mäenpää, Hannes H21 FIN VL0 00:02:01 30 04:34:44 04:34:44 30
3 226 Nylund, Matias H21 FIN VL0 00:02:02 138 04:53:49 04:53:49 138
4 272 Luusua, Ari H21 FIN VL0 00:02:03 22 04:31:25 04:31:25 22
5 104 Juhanoja, Lassi H21 FIN VL0 00:02:09 217 05:04:13 05:04:13 217
6 2588 Kareinen, Juho H21 FIN VL2 00:02:10 985 06:04:24 06:04:24 985
7 50 Mäenpää, Hans H40 FIN VL0 00:02:12 36 04:35:18 04:35:18 36
8 57 Mäenpää, Viktor H21 FIN VL0 00:02:13 24 04:32:24 04:32:24 24
9 3187 Holm, Erik H45 FIN VL1 00:02:14 259 05:10:43 05:10:43 259
10 4007 Fransman, Sam H40 FIN VL1 00:02:16 380 05:23:43 05:23:43 380
11 2563 Laamo, Ami H45 FIN VL1 00:02:16 400 05:25:18 05:25:18 400
12 1054 Lindberg, Lukas H21 FIN VL1 00:02:16 654 05:46:50 05:46:50 654
13 1019 Eklund, Mikael H40 FIN VL1 00:02:17 317 05:18:26 05:18:26 317
14 3070 Törnqvist, Jens H21 FIN VL3 00:02:17 967 06:03:18 06:03:18 967
15 2401 Nylund, Ulf H55 FIN VL1 00:02:20 1011 06:05:54 06:05:54 1011
16 17253 Virtanen, Niina D21 FIN VL1 00:02:21 26 05:31:52 05:31:52 26
17 2585 Heinonen, Ilkka H35 FIN VL2 00:02:23 530 05:38:34 05:38:34 530
18 3030 Lundén, Magnus H40 FIN VL2 00:02:24 1133 06:12:40 06:12:40 1133
19 10132 Rytkönen, Kalle H21 FIN VL1 00:02:24 1714 06:37:53 06:37:53 1714
20 2212 Laurén, Tomi H40 FIN VL2 00:02:25 753 05:53:04 05:53:04 753

Ehiten ohituksia tehneet

Seuraavassa taulukossa on listattu kultakin etapilta 20 eniten ohituksia tehneet.

2. Smågan - Mångsbodarna

Nr of overtakes nr name class start_group Split time Split ranking Position at split Split cumulative time Race time Race position
914 8007 Westerholm, Jouni H55 VL8 01:00:37 152 4928 02:18:07 07:45:19 3726
781 14492 Mikkonen, Pasi H40 VL10 01:12:29 275 8564 03:03:07 09:17:36 6397
721 11655 Eklund, Frank H21 VL10 01:17:51 325 9473 03:18:45 10:57:03 8732
672 10238 Engblom, Klaus H40 VL10 01:09:30 246 7669 02:50:34 09:06:40 6115
654 8006 Karlsson, Patrik H45 VL8 01:12:47 281 8321 02:59:55 10:15:14 7821
640 10127 Sundblom, Johan H35 VL10 01:12:13 273 8194 02:58:00 09:18:46 6415
636 10234 Karlsson, Kjell H50 VL10 01:05:06 196 6598 02:36:22 08:00:08 4222
619 8094 Kronström, John H35 VL8 01:08:56 238 7389 02:47:02 09:32:14 6751
575 11663 Granlund, Christian H35 VL8 01:08:45 235 7326 02:46:14 08:56:52 5880
561 14578 Seppänen, Toni H35 VL9 01:14:28 293 8572 03:03:14 10:50:47 8596
557 12487 Teittinen, Matti H55 VL10 01:27:44 367 10602 03:39:24 11:34:16 9425
543 8378 Mäkelä, Antti H35 VL8 01:10:31 257 7570 02:49:26 09:19:58 6439
521 12522 Granholm, Patric H55 VL10 01:28:31 371 10647 03:40:22 12:13:45 10084
519 9955 Erkheikki, Antti H21 VL9 01:06:54 217 6876 02:39:49 08:43:34 5507
494 9664 Packalén, Oscar H35 VL9 01:17:30 322 8982 03:09:46 10:18:32 7896
491 7006 Villanen, Frans H21 VL7 00:58:32 126 4593 02:14:38 07:38:53 3502
491 9255 Puhto, Antti H40 VL9 01:09:06 242 7269 02:45:23 09:13:20 6292
487 10107 Pallaspuro, Juha H55 VL9 01:06:38 212 6676 02:37:09 08:31:38 5132
482 5446 Hiipakka, Jukka H21 VL5 00:55:03 101 3444 02:03:33 07:20:31 2922
474 8009 Åkerberg, Marcus H55 VL8 01:06:47 215 6761 02:38:04 08:40:51 5414

3. Mångsbodarna - Risberg

Nr of overtakes nr name class start_group Split time Split ranking Position at split Split cumulative time Race time Race position
1205 8007 Westerholm, Jouni H55 VL8 00:49:02 126 4552 03:07:09 07:45:19 3726
569 10234 Karlsson, Kjell H50 VL10 00:51:26 156 6029 03:27:48 08:00:08 4222
492 14492 Mikkonen, Pasi H40 VL10 01:00:47 265 8072 04:03:54 09:17:36 6397
450 10238 Engblom, Klaus H40 VL10 00:56:50 217 7219 03:47:24 09:06:40 6115
424 10107 Pallaspuro, Juha H55 VL9 00:54:12 190 6252 03:31:21 08:31:38 5132
417 11663 Granlund, Christian H35 VL8 00:55:30 204 6909 03:41:44 08:56:52 5880
415 8009 Åkerberg, Marcus H55 VL8 00:54:50 197 6346 03:32:54 08:40:51 5414
404 5460 Karila, Petri H21 VL5 00:47:26 104 4282 03:03:08 07:42:14 3613
397 7528 Heikkilä, Markus H40 VL7 00:53:50 184 6161 03:29:44 08:29:29 5069
396 8509 Lindström, Thomas H35 VL8 00:59:17 253 7651 03:55:26 09:22:00 6497
392 10127 Sundblom, Johan H35 VL10 01:00:09 262 7802 03:58:09 09:18:46 6415
384 8006 Karlsson, Patrik H45 VL8 01:01:07 269 7937 04:01:02 10:15:14 7821
379 6072 Söderström, Frank H50 VL6 00:48:55 123 4531 03:06:49 08:09:40 4519
374 8378 Mäkelä, Antti H35 VL8 00:57:32 226 7196 03:46:58 09:19:58 6439
372 10757 Hauhtonen, Kalevi H70 VL10 01:12:28 358 10229 04:51:51 11:40:11 9542
360 9955 Erkheikki, Antti H21 VL9 00:55:25 203 6516 03:35:14 08:43:34 5507
350 5221 Ojala, Mika H50 VL5 01:12:48 359 10248 04:52:09 11:40:13 9544
350 10009 Weckström, Frank H21 VL10 01:04:40 298 8871 04:19:27 10:21:46 7973
345 5049 Nyman, Christoffer H35 VL5 00:46:54 98 3830 02:57:13 07:37:12 3449
342 11805 Kainu, Markus H40 VL5 00:42:55 54 2601 02:41:47 07:14:24 2728

4. Risberg - Evertsberg

Nr of overtakes nr name class start_group Split time Split ranking Position at split Split cumulative time Race time Race position
1256 8007 Westerholm, Jouni H55 VL8 01:07:27 141 4353 04:14:36 07:45:19 3726
677 10234 Karlsson, Kjell H50 VL10 01:05:05 125 5352 04:32:53 08:00:08 4222
669 14492 Mikkonen, Pasi H40 VL10 01:12:30 188 7403 05:16:24 09:17:36 6397
644 3069 Pått, Jonas H35 VL3 00:58:50 58 3748 04:03:31 07:17:16 2813
450 9664 Packalén, Oscar H35 VL9 01:22:29 281 8241 05:37:35 10:18:32 7896
397 10238 Engblom, Klaus H40 VL10 01:16:02 227 6822 05:03:26 09:06:40 6115
393 8009 Åkerberg, Marcus H55 VL8 01:11:41 182 5953 04:44:35 08:40:51 5414
376 7528 Heikkilä, Markus H40 VL7 01:11:29 180 5785 04:41:13 08:29:29 5069
363 5447 Luksua, Juho-Veikko H21 VL5 00:59:00 59 2801 03:48:15 07:04:13 2421
361 7054 Hyvärinen, Mikko H55 VL6 01:06:24 133 4490 04:17:32 07:53:17 4003
349 10137 Laaksonen, Pyry H21 VL8 01:19:16 251 7404 05:16:25 09:45:08 7248
347 10007 Juslin, Carl-Matias H35 VL10 01:25:53 311 8663 05:48:10 10:10:15 7723
345 10107 Pallaspuro, Juha H55 VL9 01:12:18 186 5907 04:43:39 08:31:38 5132
344 11272 Järvinen, Anders H35 VL10 01:31:35 342 10665 06:50:30 11:49:09 9680
338 9955 Erkheikki, Antti H21 VL9 01:13:58 209 6178 04:49:12 08:43:34 5507
334 5357 Björk, Patrik H40 VL5 01:04:26 116 4052 04:09:02 07:46:18 3771
329 7006 Villanen, Frans H21 VL7 01:04:20 115 4004 04:08:08 07:38:53 3502
329 9081 Westman, Kim H45 VL9 01:17:51 238 6920 05:05:42 09:07:21 6129
324 6285 Virtanen, Teijo H60 VL6 01:08:19 145 4776 04:22:47 08:10:36 4559
321 7040 Vuokila, Timo H55 VL7 01:15:34 223 6411 04:54:17 08:38:12 5337

5. Evertsberg - Oxberg

Nr of overtakes nr name class start_group Split time Split ranking Position at split Split cumulative time Race time Race position
1476 8007 Westerholm, Jouni H55 VL8 01:11:16 122 4046 05:25:52 07:45:19 3726
619 10234 Karlsson, Kjell H50 VL10 01:09:40 111 4733 05:42:33 08:00:08 4222
610 7040 Vuokila, Timo H55 VL7 01:14:44 153 5801 06:09:01 08:38:12 5337
600 12112 Laaksonen, Antti H40 VL10 01:34:40 325 10335 08:38:29 12:01:39 9858
563 14594 Mölläri, Antero H35 VL7 01:12:15 132 5075 05:50:33 08:13:18 4637
536 10127 Sundblom, Johan H35 VL10 01:23:46 226 6977 06:42:34 09:18:46 6415
529 10008 Lindholm, Alexander Mikael H21 VL10 01:29:25 283 8159 07:18:35 10:15:22 7829
521 10236 Rönnlöf, Petter H50 VL10 01:22:12 215 6758 06:35:46 09:16:36 6371
519 10007 Juslin, Carl-Matias H35 VL10 01:29:57 289 8144 07:18:07 10:10:15 7723
514 8096 Sundqvist, Mats H35 VL8 01:20:30 197 6456 06:27:31 09:02:48 6033
512 12435 Niirola, Ismo H50 VL10 01:30:24 294 8426 07:26:11 10:40:20 8347
506 14492 Mikkonen, Pasi H40 VL10 01:23:21 223 6897 06:39:45 09:17:36 6397
498 8509 Lindström, Thomas H35 VL8 01:23:52 228 6936 06:40:53 09:22:00 6497
486 10240 Lindholm, John H21 VL10 01:39:47 352 9332 07:58:58 11:17:14 9096
475 11701 Lähde, Daniel H21 VL10 01:40:21 354 9342 07:59:30 11:25:17 9225
473 13300 Närhi, Riku H40 VL7 01:14:51 154 5162 05:53:07 08:26:53 4999
461 9081 Westman, Kim H45 VL9 01:21:55 212 6459 06:27:37 09:07:21 6129
451 10108 Viilo, Mikko H45 VL8 01:31:58 308 8517 07:28:20 10:22:40 7985
449 11663 Granlund, Christian H35 VL8 01:20:35 199 6271 06:21:31 08:56:52 5880
443 8710 Nerkko, Timo H55 VL8 01:26:24 257 7244 06:49:39 09:38:57 7005

6. Oxberg - Hökberg

Nr of overtakes nr name class start_group Split time Split ranking Position at split Split cumulative time Race time Race position
1495 8007 Westerholm, Jouni H55 VL8 00:50:29 121 3918 06:16:21 07:45:19 3726
373 10009 Weckström, Frank H21 VL10 01:00:47 260 8337 08:34:48 10:21:46 7973
296 10235 Leino, Dennis H40 VL10 01:06:32 323 9542 09:23:32 11:31:11 9374
292 14594 Mölläri, Antero H35 VL7 00:49:22 114 4783 06:39:55 08:13:18 4637
285 10234 Karlsson, Kjell H50 VL10 00:48:45 103 4448 06:31:18 08:00:08 4222
271 10241 Lindholm, Stefan H50 VL10 01:07:16 331 9544 09:23:34 11:31:19 9380
264 14492 Mikkonen, Pasi H40 VL10 00:55:59 196 6633 07:35:44 09:17:36 6397
261 3069 Pått, Jonas H35 VL3 00:45:14 62 3096 05:56:34 07:17:16 2813
260 10108 Viilo, Mikko H45 VL8 01:03:59 302 8257 08:32:19 10:22:40 7985
250 8497 Taiminen, Jyrki H50 VL8 00:58:10 231 7124 07:51:02 09:35:10 6811
243 12112 Laaksonen, Antti H40 VL10 01:03:48 301 10092 09:42:17 12:01:39 9858
242 8509 Lindström, Thomas H35 VL8 00:56:50 207 6694 07:37:43 09:22:00 6497
233 5081 Asp, Mikael H50 VL5 00:48:04 93 3625 06:09:25 07:35:58 3417
222 11663 Granlund, Christian H35 VL8 00:54:08 167 6049 07:15:39 08:56:52 5880
221 4582 Lapinniemi, Sami H40 VL4 00:43:13 48 2351 05:36:53 06:54:02 2096
216 7528 Heikkilä, Markus H40 VL7 00:52:19 144 5230 06:52:57 08:29:29 5069
214 7040 Vuokila, Timo H55 VL7 00:53:13 157 5587 07:02:14 08:38:12 5337
213 10236 Rönnlöf, Petter H50 VL10 00:57:34 218 6545 07:33:20 09:16:36 6371
210 8378 Mäkelä, Antti H35 VL8 00:57:37 220 6547 07:33:20 09:19:58 6439
206 4761 Lumila, Ville H35 VL4 00:41:31 33 1919 05:25:26 06:40:47 1773

7. Hökberg - Eldris

Nr of overtakes nr name class start_group Split time Split ranking Position at split Split cumulative time Race time Race position
1540 8007 Westerholm, Jouni H55 VL8 00:49:25 110 3782 07:05:46 07:45:19 3726
218 10127 Sundblom, Johan H35 VL10 00:54:08 183 6564 08:34:32 09:18:46 6415
204 11272 Järvinen, Anders H35 VL10 01:12:22 368 9874 10:53:37 11:49:09 9680
195 10009 Weckström, Frank H21 VL10 00:59:56 279 8142 09:34:44 10:21:46 7973
183 10139 Ulvi, Vesa H50 VL9 00:58:23 249 7830 09:21:23 10:09:21 7706
180 10108 Viilo, Mikko H45 VL8 00:59:29 268 8077 09:31:48 10:22:40 7985
164 4582 Lapinniemi, Sami H40 VL4 00:43:16 49 2187 06:20:09 06:54:02 2096
161 10133 Sjöholm, Robert H50 VL7 00:53:38 168 5826 08:07:54 08:49:13 5658
160 10137 Laaksonen, Pyry H21 VL8 00:54:37 192 7266 08:55:31 09:45:08 7248
157 8282 Kerman, Lauri H50 VL8 00:54:05 181 6164 08:19:14 09:03:28 6046
151 8509 Lindström, Thomas H35 VL8 00:55:59 214 6543 08:33:42 09:22:00 6497
149 7040 Vuokila, Timo H55 VL7 00:53:29 164 5438 07:55:43 08:38:12 5337
146 11655 Eklund, Frank H21 VL10 01:06:16 339 8871 10:05:41 10:57:03 8732
144 3069 Pått, Jonas H35 VL3 00:46:37 75 2952 06:43:11 07:17:16 2813
144 10241 Lindholm, Stefan H50 VL10 01:07:24 346 9400 10:30:58 11:31:19 9380
143 10007 Juslin, Carl-Matias H35 VL10 00:59:32 270 7813 09:20:55 10:10:15 7723
143 10235 Leino, Dennis H40 VL10 01:07:25 347 9399 10:30:57 11:31:11 9374
139 8096 Sundqvist, Mats H35 VL8 00:55:07 200 6173 08:19:45 09:02:48 6033
136 5081 Asp, Mikael H50 VL5 00:48:41 99 3489 06:58:06 07:35:58 3417
135 7268 Nyfors, Mathias H21 VL7 00:54:09 185 5752 08:05:11 08:48:36 5640

9. Eldris - Finish

Nr of overtakes nr name class start_group Split time Split ranking Position at split Split cumulative time Race time Race position
1599 8007 Westerholm, Jouni H55 VL8 00:02:55 89 3726 07:45:19 07:45:19 3726
271 8497 Taiminen, Jyrki H50 VL8 00:03:50 277 6811 09:35:10 09:35:10 6811
195 14492 Mikkonen, Pasi H40 VL10 00:03:17 163 6397 09:17:36 09:17:36 6397
194 11272 Järvinen, Anders H35 VL10 00:04:09 326 9680 11:49:09 11:49:09 9680
171 12487 Teittinen, Matti H55 VL10 00:03:56 298 9425 11:34:16 11:34:16 9425
169 10009 Weckström, Frank H21 VL10 00:03:29 211 7973 10:21:46 10:21:46 7973
168 10133 Sjöholm, Robert H50 VL7 00:03:04 113 5658 08:49:13 08:49:13 5658
154 12112 Laaksonen, Antti H40 VL10 00:03:47 271 9858 12:01:39 12:01:39 9858
150 6455 Wickholm, Roy H21 VL6 00:02:56 92 5434 08:41:22 08:41:22 5434
149 10127 Sundblom, Johan H35 VL10 00:03:27 205 6415 09:18:46 09:18:46 6415
140 8096 Sundqvist, Mats H35 VL8 00:03:39 251 6033 09:02:48 09:02:48 6033
139 3069 Pått, Jonas H35 VL3 00:02:33 40 2813 07:17:16 07:17:16 2813
139 11655 Eklund, Frank H21 VL10 00:04:01 305 8732 10:57:03 10:57:03 8732
124 10139 Ulvi, Vesa H50 VL9 00:03:50 279 7706 10:09:21 10:09:21 7706
118 5460 Karila, Petri H21 VL5 00:02:49 77 3613 07:42:14 07:42:14 3613
118 8282 Kerman, Lauri H50 VL8 00:03:18 165 6046 09:03:28 09:03:28 6046
113 10134 Räisänen, Ilmo H21 VL3 00:02:44 62 2129 06:54:45 06:54:45 2129
112 7268 Nyfors, Mathias H21 VL7 00:03:18 164 5640 08:48:36 08:48:36 5640
104 7004 Martin, Patrik H21 VL7 00:03:09 134 4668 08:14:28 08:14:28 4668
101 7040 Vuokila, Timo H55 VL7 00:03:20 175 5337 08:38:12 08:38:12 5337

Eniten ohitetut

Sitten kullakin etapilla 10 eniten ohitetuksi tullutta.

2. Smågan - Mångsbodarna

Nr of overtakes nr name class start_group Split time Split ranking Position at split Split cumulative time Race time Race position
-1307 8106 Brännäs, Ingmar H70 VL7 01:29:01 373 7991 02:55:30 10:39:47 8342
-915 3489 Vuorma, Teemu H35 VL3 01:04:34 192 3727 02:06:16 08:04:59 4384
-893 10138 Brännbacka, Anton H21 VL8 01:34:06 384 9263 03:15:29 12:01:53 9866
-831 8409 Metzner, Thomas H50 VL8 01:27:00 364 8534 03:02:45 10:52:04 8626
-829 8007 Westerholm, Jouni H55 VL7 01:06:42 213 5757 02:27:32 07:45:19 3727
-826 7052 Sigg, Tommy H50 VL7 01:30:08 376 8956 03:09:19 11:50:01 9698
-808 7402 Sjölind, Johnny H21 VL4 01:34:49 387 9565 03:20:06 11:20:04 9140
-789 4702 Talja, Joni H50 VL4 01:05:18 199 4152 02:09:59 08:01:13 4249
-782 6062 Berglund, Bengt H50 VL6 01:19:21 336 7189 02:44:08 10:27:44 8097
-731 7400 Häger, Mats H50 VL7 01:22:50 353 7798 02:52:41 10:27:40 8095

3. Mångsbodarna - Risberg

Nr of overtakes nr name class start_group Split time Split ranking Position at split Split cumulative time Race time Race position
-2965 3069 Pått, Jonas H35 VL3 01:23:13 385 4392 03:04:41 07:17:16 2813
-1057 8007 Westerholm, Jouni H55 VL7 00:54:11 189 5609 03:21:43 07:45:19 3727
-609 7404 Granlund, Patrik H45 VL7 01:13:29 360 7686 03:56:02 10:01:18 7568
-606 10138 Brännbacka, Anton H21 VL8 01:26:46 390 9869 04:42:15 12:01:53 9866
-591 7400 Häger, Mats H50 VL7 01:17:02 377 8389 04:09:43 10:27:40 8095
-558 7401 Kiisk, Ola H55 VL7 01:16:45 375 8413 04:10:09 10:56:59 8729
-551 3446 Vanhapiha, Jukka H21 VL3 00:53:45 182 3038 02:47:19 07:22:45 2991
-488 7001 Borgman, Stefan H55 VL7 01:04:21 295 6463 03:34:28 09:04:37 6081
-477 6052 Lolax, Stig-Göran H60 VL4 00:55:55 210 4240 03:02:28 08:17:36 4759
-434 9080 Friman, Rasmus H40 VL9 01:14:40 368 8349 04:08:54 10:33:48 8222

4. Risberg - Evertsberg

Nr of overtakes nr name class start_group Split time Split ranking Position at split Split cumulative time Race time Race position
-1169 8007 Westerholm, Jouni H55 VL7 01:14:07 210 5522 04:35:50 07:45:19 3727
-537 3489 Vuorma, Teemu H35 VL3 01:19:37 255 4565 04:19:08 08:04:59 4384
-476 3186 Sandvik, Simon H40 VL3 01:11:08 175 3070 03:52:49 07:44:41 3699
-463 8106 Brännäs, Ingmar H70 VL7 01:43:07 393 8749 05:50:56 10:39:47 8342
-351 6060 Påhls, Kenneth H50 VL6 01:22:44 282 5914 04:43:52 09:14:55 6335
-303 8323 Jensen, Patrik H45 VL7 01:26:45 318 6683 05:00:06 09:27:08 6618
-288 6064 Berglund, Sebastian H21 VL6 01:24:13 295 6319 04:52:02 09:19:48 6436
-281 6062 Berglund, Bengt H50 VL6 01:34:39 361 7885 05:28:53 10:27:44 8097
-276 6074 Fagerström, Patric H45 VL6 01:20:39 264 5787 04:41:15 08:58:51 5938
-273 3720 Malminen, Jari H50 VL3 01:04:29 117 2016 03:33:32 07:38:50 3499

5. Evertsberg - Oxberg

Nr of overtakes nr name class start_group Split time Split ranking Position at split Split cumulative time Race time Race position
-1367 8007 Westerholm, Jouni H55 VL7 01:23:47 227 5413 05:59:37 07:45:19 3727
-1005 3720 Malminen, Jari H50 VL3 01:29:56 287 3021 05:03:28 07:38:50 3499
-414 6087 Koivisto, Antti H21 VL5 01:32:59 315 5356 05:58:23 08:39:20 5371
-375 6007 Martin, Staffan H40 VL6 01:25:34 246 4373 05:33:35 08:06:34 4426
-339 5358 Lindberg, Claes H55 VL5 01:28:57 277 5113 05:51:41 08:33:19 5179
-332 5046 Dahl, Jonas H35 VL4 01:24:32 238 4359 05:33:13 08:07:12 4444
-299 7053 Jalli, Veli-Matti H50 VL7 01:36:40 337 6198 06:19:55 09:03:55 6066
-298 3222 Hermans, Jan H40 VL3 01:14:40 150 2473 04:51:41 07:12:15 2670
-264 6060 Påhls, Kenneth H50 VL6 01:35:33 328 6178 06:19:25 09:14:55 6335
-251 13380 Kettula, Jani H50 VL7 01:40:44 357 6938 06:40:56 09:42:35 7150

6. Oxberg - Hökberg

Nr of overtakes nr name class start_group Split time Split ranking Position at split Split cumulative time Race time Race position
-1404 8007 Westerholm, Jouni H55 VL7 00:56:11 201 5322 06:55:48 07:45:19 3727
-397 3501 Kurtén Kainberg, Sebastian H35 VL3 00:57:41 223 2218 05:33:39 07:17:17 2814
-297 8660 Westerlund, Anton H35 VL8 01:07:52 337 6055 07:15:52 09:04:52 6089
-294 5042 Mattila, Voitto H60 VL2 00:57:29 216 2988 05:53:54 07:29:46 3208
-276 10137 Laaksonen, Pyry H21 VL8 01:14:09 381 7426 08:00:54 09:45:08 7248
-264 10263 Wägar, Mats H40 VL5 01:04:23 306 5062 06:48:23 08:34:29 5220
-226 3186 Sandvik, Simon H40 VL3 00:56:36 204 3529 06:07:03 07:44:41 3699
-213 8006 Karlsson, Patrik H45 VL8 01:15:20 386 7676 08:11:30 10:15:14 7821
-212 5360 Rönnlund, Christer H60 VL5 01:03:37 298 5249 06:53:15 08:41:19 5430
-198 4406 Vikberg, Mårten H55 VL4 00:56:03 199 3523 06:06:55 07:43:00 3635

7. Hökberg - Eldris

Nr of overtakes nr name class start_group Split time Split ranking Position at split Split cumulative time Race time Race position
-1543 8007 Westerholm, Jouni H55 VL7 00:56:24 219 5325 07:52:12 07:45:19 3727
-575 11805 Kainu, Markus H40 VL5 01:03:14 321 2665 06:34:20 07:14:24 2728
-512 7403 Jåfs, Ingvar H55 VL7 01:18:36 387 6881 08:45:36 09:35:39 6840
-343 3501 Kurtén Kainberg, Sebastian H35 VL3 00:57:28 234 2561 06:31:07 07:17:17 2814
-324 8105 Dahlin, Christian H65 VL8 01:20:52 391 8602 09:54:12 10:50:25 8584
-238 7380 Björklund, Kim H50 VL7 01:13:30 374 8079 09:32:10 10:35:09 8254
-230 7052 Sigg, Tommy H50 VL7 01:24:52 394 9738 10:46:36 11:50:01 9698
-219 3720 Malminen, Jari H50 VL3 00:56:46 225 3435 06:56:16 07:38:50 3499
-209 8098 Karlsson, Conny H45 VL8 01:20:50 389 9142 10:17:18 11:24:32 9217
-185 3222 Hermans, Jan H40 VL3 00:53:35 167 2673 06:34:28 07:12:15 2670

9. Eldris - Finish

Nr of overtakes nr name class start_group Split time Split ranking Position at split Split cumulative time Race time Race position
-1591 8007 Westerholm, Jouni H55 VL7 00:03:39 249 5317 08:37:32 07:45:19 3727
-253 3501 Kurtén Kainberg, Sebastian H35 VL3 00:03:34 229 2814 07:17:17 07:17:17 2814
-241 6003 Jäppinen, Pertti H60 VL6 00:04:49 378 7203 09:44:14 09:44:14 7203
-197 10243 Mattsson, Anders H50 VL10 00:03:53 288 7343 09:49:03 09:49:03 7343
-175 7380 Björklund, Kim H50 VL7 00:04:47 372 8254 10:35:09 10:35:09 8254
-169 10141 Sandström, Olav H45 VL9 00:04:42 367 9013 11:12:38 11:12:38 9013
-168 6088 Koivisto, Ilkka H65 VL6 00:05:06 386 6233 09:11:34 09:11:34 6233
-164 2017 Granholm, Thomas H45 VL1 00:02:36 47 984 06:04:23 06:04:23 984
-154 8108 Åhman, Stig H55 VL8 00:04:14 336 7249 09:45:09 09:45:09 7249
-144 12339 Ingman, Tony H21 VL8 00:03:52 283 6774 09:33:23 09:33:23 6774

Olen itse erityisen ylpeä siitä että olin toiseksi eniten ohitettu suomalainen välillä Hökberg -Eldris (-575), mutta myös eniten ohituksia tehnyt (342) välillä Mångsbodarna - Risberg. Vauhdinjaossa on vielä kehitettävää ja kyynärpää vähän vaivasi loppua kohden.

See also