Vasaloppet 2019: suomalaiset Vasahiihdossa

Categories: data analysis

Kirjoitin kolmessa aikaisemman blogissa tämän vuoden Vasahiihdossa tuloksista kolmelta eri kantilta

  1. väliaikapisteiden väliset tulokset,
  2. eniten ohituksia tehneet, sekä
  3. eri lähtöryhmien parhaat. Nämä jutut ovat englanninkielellä, mutta tässä jutussa puhutaan suomeksi ja suomalaisista.

Tässä aluksi miesten top 25 tulokset

suomisija sija kisassa nimi sarja lähtöryhmä aika
1 26 Luusua, Ari H21 VL0 04:41:11
2 44 Mäenpää, Hannes H21 VL0 04:47:11
3 50 Mäenpää, Hans H40 VL0 04:47:35
4 57 Mäenpää, Viktor H21 VL0 04:48:44
5 62 Lindvall, Christoffer H21 VL0 04:51:07
6 81 Mursu, Esa H45 VL0 04:54:47
7 127 Härkönen, Valtteri H21 VL1 05:05:27
8 128 Juhanoja, Lassi H21 VL0 05:05:51
9 228 Vanninen, Matti-Pekka H50 VL1 05:19:10
10 235 Tyrväinen, Olli H21 VL1 05:19:52
11 237 Mäenpää, Johan H35 VL1 05:20:10
12 244 Hiltunen, Jarkko H45 VL0 05:20:52
13 324 Lönnström, Emil H21 VL0 05:28:59
14 352 Ramstedt, Mikael H55 VL1 05:31:57
15 362 Uggeldahl, Jan H35 VL1 05:33:29
16 364 West, Jesper H21 VL1 05:33:44
17 482 Eklund, Mikael H40 VL1 05:46:27
18 495 Vainio, Eero-Matti H21 VL1 05:47:53
19 496 Lindberg, Lukas H21 VL1 05:47:54
20 550 Vainio, Antti H21 VL1 05:52:45
21 589 Luts, Arvo H40 VL1 05:55:22
22 607 Liukkonen, Oskari H21 VL2 05:57:05
23 701 Kung, Daniel H21 VL2 06:03:46
24 704 Heinikangas, Tero H40 VL2 06:03:52
25 705 Blomster, Daniel H21 VL2 06:03:54

Ja sitten naisten TOP 25

suomisija sija kisassa nimi sarja lähtöryhmä aika
1 9 Heiskanen, Heli D35 VL0 05:12:26
2 19 Pollari, Terhi D35 VL0 05:42:29
3 23 Kivikko, Noora D21 VL0 05:47:21
4 36 Saloranta, Sonja D21 VL3 06:06:40
5 42 Lindström, Mari D21 VL3 06:18:36
6 77 Forth, Linda D40 VL4 06:55:08
7 85 Rask, Jonna D21 VL3 07:01:27
8 87 Grönqvist-Lönnström, Marlene D45 VL3 07:01:50
9 186 Ekström, Anne D45 VL5 07:47:03
10 193 Jungar, Karita D40 VL4 07:49:00
11 197 Nybäck, Linn D21 VL7 07:50:17
12 222 Björkman, Maria D45 VL5 07:59:23
13 238 Karlsson, Annakaisa D45 VL6 08:03:01
14 271 Calden, Mikaela D40 VL6 08:09:05
15 293 Stenvall, Sofia D35 VL6 08:15:12
16 299 Hassila, Gun D45 VL6 08:17:16
17 325 Höglund, Karolina D35 VL5 08:26:14
18 334 Peltonen, Leena D45 VL7 08:27:52
19 358 Åberg, Inga-Lill D50 VL8 08:34:24
20 382 Lundegård, Ulrika D45 VL6 08:38:02
21 422 Bäckström, Mikaela D45 VL6 08:45:42
22 453 Klemets, Jennifer D21 VL6 08:52:15
23 464 Sundelin, Christina D21 VL7 08:54:21
24 468 Nylund, Catarina D50 VL6 08:55:06
25 504 Blomqvist, Pia D45 VL7 09:00:49

Lähtöryhmittäiset tulokset

Lähtöryhmittäiset tulokset ovat vähintään yhtä tärkeitä kuin koko kisan tulokset, joten seuraavassa taulukko jossa miestin kunkin lähtöryhmän 10 parasta.

lähtöryhmä suomisija sija kisassa nimi sarja aika
VL0 1 26 Luusua, Ari H21 04:41:11
VL0 2 44 Mäenpää, Hannes H21 04:47:11
VL0 3 50 Mäenpää, Hans H40 04:47:35
VL0 4 57 Mäenpää, Viktor H21 04:48:44
VL0 5 62 Lindvall, Christoffer H21 04:51:07
VL0 6 81 Mursu, Esa H45 04:54:47
VL0 7 128 Juhanoja, Lassi H21 05:05:51
VL0 8 244 Hiltunen, Jarkko H45 05:20:52
VL0 9 324 Lönnström, Emil H21 05:28:59
VL1 1 127 Härkönen, Valtteri H21 05:05:27
VL1 2 228 Vanninen, Matti-Pekka H50 05:19:10
VL1 3 235 Tyrväinen, Olli H21 05:19:52
VL1 4 237 Mäenpää, Johan H35 05:20:10
VL1 5 352 Ramstedt, Mikael H55 05:31:57
VL1 6 362 Uggeldahl, Jan H35 05:33:29
VL1 7 364 West, Jesper H21 05:33:44
VL1 8 482 Eklund, Mikael H40 05:46:27
VL1 9 495 Vainio, Eero-Matti H21 05:47:53
VL1 10 496 Lindberg, Lukas H21 05:47:54
VL2 1 607 Liukkonen, Oskari H21 05:57:05
VL2 2 701 Kung, Daniel H21 06:03:46
VL2 3 704 Heinikangas, Tero H40 06:03:52
VL2 4 705 Blomster, Daniel H21 06:03:54
VL2 5 767 Lönnroth, Johnny H40 06:07:30
VL2 6 823 Paavola, Jari H55 06:10:32
VL2 7 855 Saukkonen, Kapo H21 06:11:45
VL2 8 870 Rivala, Tomi H50 06:12:27
VL2 9 978 Bäck, Mathias H21 06:18:57
VL2 10 1018 Kämi, Antti H55 06:21:35
VL3 1 968 Lindahl, Jesper H21 06:18:15
VL3 2 1307 Myllymäki, Petri H50 06:37:00
VL3 3 1368 Salojärvi, Toni H50 06:39:38
VL3 4 1381 Danielsson, Petter H45 06:40:16
VL3 5 1469 Kousa, Rauno H60 06:43:46
VL3 6 1577 Juslin, Petter H21 06:46:11
VL3 7 1606 Hollmén, Kalle H35 06:47:41
VL3 8 1607 Pulkinen, Keijo H55 06:47:43
VL3 9 1813 Hannus, Anthony H21 06:54:58
VL3 10 1836 Myllys, Tomi H45 06:55:25
VL4 1 1648 Kurkinen, Kimmo H45 06:49:07
VL4 2 1942 Väänänen, Hannu H60 06:59:19
VL4 3 1993 Törnqvist, Jens H21 07:01:43
VL4 4 2136 Pokki, Jarmo H55 07:07:18
VL4 5 2375 Kasala, Tero H40 07:15:22
VL4 6 2516 Granlund, Kennet H45 07:19:24
VL4 7 2527 Manselin, Jim H35 07:19:31
VL4 8 2615 Mattsson, Robert H55 07:21:55
VL4 9 2693 Ruberg, Lauri H21 07:24:18
VL4 10 2712 Blomqvist, Johnny H45 07:24:40
VL5 1 2552 Lind, Kjell H55 07:20:11
VL5 2 2992 Häggblom, Niclas H21 07:32:02
VL5 3 3002 Sang, Marco H50 07:32:22
VL5 4 3438 Peltola, Petri H45 07:42:53
VL5 5 3458 Mattfolk, Johan H55 07:43:35
VL5 6 3459 Westerholm, Kent H60 07:43:35
VL5 7 3487 Keemu, Hannes H40 07:44:18
VL5 8 3642 Raininko, Kimmo H60 07:48:51
VL5 9 3648 Asp, Mikael H45 07:48:58
VL5 10 3677 Karlemo, Pontus H50 07:49:47
VL6 1 3008 Ingman, Anders H50 07:32:32
VL6 2 3787 Mäkiranta, Jorma H60 07:52:50
VL6 3 3994 Lehtinen, Pekka H40 07:58:13
VL6 4 4346 Hakanen, Jarkko H45 08:08:15
VL6 5 4371 Ojala, Mika H50 08:08:50
VL6 6 4459 Berglund, Sebastian H21 08:11:15
VL6 7 4530 Ahlnäs, Andreas H35 08:13:44
VL6 8 4709 Rosenberg, Fredrik H21 08:18:46
VL6 9 4786 Löv, Johan H21 08:20:36
VL6 10 4792 Häggman, Boris H70 08:20:45
VL7 1 2779 Liinamaa, Timo H50 07:26:31
VL7 2 4696 Wickholm, Roy H21 08:18:31
VL7 3 4722 Toivonen, Jussi H40 08:19:06
VL7 4 4974 Kinnunen, Antero H50 08:26:08
VL7 5 5272 Mansikkamäki, Ilkka H21 08:33:52
VL7 6 5305 Virtanen, Teijo H60 08:34:40
VL7 7 5597 Ek, Markus H21 08:42:18
VL7 8 5631 Ervast, Jari H55 08:43:31
VL7 9 5634 Koponen, Antti H65 08:43:37
VL7 10 5728 Borgman, Stefan H50 08:46:19
VL8 1 4366 Lahdensuo, Ville H35 08:08:46
VL8 2 5810 Jalli, Veli-Matti H50 08:49:11
VL8 3 6604 Kettula, Jani H50 09:13:30
VL8 4 6898 Westerlund, Anton H35 09:22:46
VL8 5 6899 Bjon, Niklas H21 09:22:48
VL8 6 7049 Jakobsson, Stefan H45 09:27:48
VL8 7 7069 Svenns, Jan Fredrik H50 09:28:28
VL8 8 7282 Ahlnäs, Björn H65 09:34:42
VL8 9 7310 Backlund, Jan-Erik H55 09:35:52
VL8 10 7311 Rikberg, Leif H70 09:35:54
VL9 1 3449 Mukkala, Jesse H21 07:43:22
VL9 2 6953 Salminen, Tero H40 09:23:50
VL9 3 7848 Kovanen, Heimo H65 09:53:28
VL9 4 7916 Nerkko, Timo H55 09:55:24
VL9 5 8000 Ahonen, Pekka H60 09:57:17
VL9 6 8281 Mylläri, Pentti H65 10:02:17
VL9 7 9104 Nyström, Kaj-Stefan H45 10:37:33
VL9 8 9248 Weckström, Anders H50 10:44:50
VL9 9 9374 Vesanen, Jari H45 10:51:20
VL9 10 9427 Gunell, Jan H21 10:54:28
VL10 1 5371 Tervaskanto, Mikael H40 08:36:18
VL10 2 7523 Jokinen, Ilkka H40 09:42:57
VL10 3 8094 Nurmi, Olli H35 09:58:43
VL10 4 8104 Holmback, Anton H21 09:58:51
VL10 5 8117 Kivikari, Lauri H35 09:59:04
VL10 6 9401 Reponen, Jarmo H65 10:52:37
VL10 7 9403 Hämäläinen, Matti H50 10:52:44
VL10 8 9569 Eriksson, Börje H55 11:00:38
VL10 9 9571 Pöyliö, Matti H21 11:00:44
VL10 10 9692 Holmback, Tommy H45 11:07:21

Ja sama naisille, mutta vain 5 parasta per lähtöryhmä. Kaikissa lähtöryhmissä ei ollut viittä naista Suomesta.

lähtöryhmä suomisija sija kisassa nimi sarja aika
VL0 1 9 Heiskanen, Heli D35 05:12:26
VL0 2 19 Pollari, Terhi D35 05:42:29
VL0 3 23 Kivikko, Noora D21 05:47:21
VL3 1 36 Saloranta, Sonja D21 06:06:40
VL3 2 42 Lindström, Mari D21 06:18:36
VL3 3 85 Rask, Jonna D21 07:01:27
VL3 4 87 Grönqvist-Lönnström, Marlene D45 07:01:50
VL4 1 77 Forth, Linda D40 06:55:08
VL4 2 193 Jungar, Karita D40 07:49:00
VL5 1 186 Ekström, Anne D45 07:47:03
VL5 2 222 Björkman, Maria D45 07:59:23
VL5 3 325 Höglund, Karolina D35 08:26:14
VL6 1 238 Karlsson, Annakaisa D45 08:03:01
VL6 2 271 Calden, Mikaela D40 08:09:05
VL6 3 293 Stenvall, Sofia D35 08:15:12
VL6 4 299 Hassila, Gun D45 08:17:16
VL6 5 382 Lundegård, Ulrika D45 08:38:02
VL7 1 197 Nybäck, Linn D21 07:50:17
VL7 2 334 Peltonen, Leena D45 08:27:52
VL7 3 464 Sundelin, Christina D21 08:54:21
VL7 4 504 Blomqvist, Pia D45 09:00:49
VL7 5 510 Lillström, Charlotte D35 09:01:20
VL8 1 358 Åberg, Inga-Lill D50 08:34:24
VL8 2 592 Pihl, Katarina D55 09:14:30
VL8 3 638 Salmela, Helene D50 09:22:49
VL8 4 684 Borgman, Cecilia D21 09:28:58
VL8 5 707 Fiskars, Mikaela D21 09:34:02
VL9 1 568 Väresma, Livia D40 09:11:32
VL9 2 922 Friman, Therese D45 10:03:33
VL9 3 1090 Myllys, Katja D45 10:29:11
VL9 4 1111 Lindberg, Barbro D55 10:32:28
VL9 5 1182 Keskinen, Heli D35 10:41:46
VL10 1 805 Pippola, Satu D50 09:50:14
VL10 2 1026 Strandell, Catherine D40 10:21:39
VL10 3 1027 Sundman, Maria D40 10:21:39
VL10 4 1292 Alldén, Nora D40 10:58:33
VL10 5 1351 Holmback, Evelina D21 11:07:21

Väliaikapisteiden väliset tulokset

Vasahiihdossa on seitsemän väliaikapistettä ja seuraavassa on laskettu kunkin pisteen väliset tulokset. Eli siis kuka oli nopein vaikkapa Evertsbergistä Risbergiin. Aluksi tässä muistutuksena vielä hiihdon reitti.

1. Start - Smågan

Split ranking nr name class nat start_group Split time Position at split Split cumulative time Race time Race position
1 81 Mäenpää, Hans H40 FIN VL0 00:36:16 29 00:36:16 04:47:35 50
2 209 Mursu, Esa H45 FIN VL0 00:36:28 77 00:36:28 04:54:47 81
3 26 Lindvall, Christoffer H21 FIN VL0 00:36:31 98 00:36:31 04:51:07 62
4 14 Luusua, Ari H21 FIN VL0 00:36:34 120 00:36:34 04:41:11 26
5 89 Mäenpää, Viktor H21 FIN VL0 00:36:34 117 00:36:34 04:48:44 57
6 155 Mäenpää, Hannes H21 FIN VL0 00:36:37 141 00:36:37 04:47:11 44
7 1461 Härkönen, Valtteri H21 FIN VL1 00:36:40 164 00:36:40 05:05:27 127
8 1004 Tyrväinen, Olli H21 FIN VL1 00:36:45 194 00:36:45 05:19:52 235
9 237 Hiltunen, Jarkko H45 FIN VL0 00:36:45 198 00:36:45 05:20:52 244
10 233 Juhanoja, Lassi H21 FIN VL0 00:37:05 244 00:37:05 05:05:51 128
11 4031 West, Jesper H21 FIN VL1 00:37:11 252 00:37:11 05:33:44 364
12 1280 Granholm, Thomas H40 FIN VL1 00:37:11 251 00:37:11 06:10:40 824
13 506 Heiskanen, Heli D35 FIN VL0 00:37:33 8 00:37:33 05:12:26 9
14 234 Lönnström, Emil H21 FIN VL0 00:37:53 302 00:37:53 05:28:59 324
15 1243 Vanninen, Matti-Pekka H50 FIN VL1 00:39:01 379 00:39:01 05:19:10 228
16 1007 Mäenpää, Johan H35 FIN VL1 00:39:02 381 00:39:02 05:20:10 237
17 1003 Vainio, Eero-Matti H21 FIN VL1 00:39:04 385 00:39:04 05:47:53 495
18 1002 Liukkonen, Kalle H21 FIN VL1 00:39:19 401 00:39:19 06:09:16 802
19 1317 Uggeldahl, Jan H35 FIN VL1 00:39:20 402 00:39:20 05:33:29 362
20 1012 Eklund, Mikael H40 FIN VL1 00:39:29 420 00:39:29 05:46:27 482

2. Smågan - Mångsbodarna

Split ranking nr name class nat start_group Split time Position at split Split cumulative time Race time Race position
1 234 Lönnström, Emil H21 FIN VL0 00:41:31 295 01:19:24 05:28:59 324
2 506 Heiskanen, Heli D35 FIN VL0 00:41:45 10 01:19:18 05:12:26 9
3 89 Mäenpää, Viktor H21 FIN VL0 00:41:47 43 01:18:21 04:48:44 57
4 4031 West, Jesper H21 FIN VL1 00:41:48 239 01:18:59 05:33:44 364
5 1280 Granholm, Thomas H40 FIN VL1 00:41:50 247 01:19:01 06:10:40 824
6 1461 Härkönen, Valtteri H21 FIN VL1 00:41:57 121 01:18:37 05:05:27 127
7 233 Juhanoja, Lassi H21 FIN VL0 00:41:57 251 01:19:02 05:05:51 128
8 26 Lindvall, Christoffer H21 FIN VL0 00:42:00 87 01:18:31 04:51:07 62
9 1007 Mäenpää, Johan H35 FIN VL1 00:42:04 332 01:21:06 05:20:10 237
10 209 Mursu, Esa H45 FIN VL0 00:42:07 109 01:18:35 04:54:47 81
11 155 Mäenpää, Hannes H21 FIN VL0 00:42:09 164 01:18:46 04:47:11 44
12 81 Mäenpää, Hans H40 FIN VL0 00:42:09 62 01:18:25 04:47:35 50
13 1004 Tyrväinen, Olli H21 FIN VL1 00:42:13 236 01:18:58 05:19:52 235
14 14 Luusua, Ari H21 FIN VL0 00:42:16 192 01:18:50 04:41:11 26
15 1243 Vanninen, Matti-Pekka H50 FIN VL1 00:42:29 366 01:21:30 05:19:10 228
16 237 Hiltunen, Jarkko H45 FIN VL0 00:42:31 286 01:19:16 05:20:52 244
17 1003 Vainio, Eero-Matti H21 FIN VL1 00:42:32 372 01:21:36 05:47:53 495
18 1317 Uggeldahl, Jan H35 FIN VL1 00:42:43 386 01:22:03 05:33:29 362
19 1012 Eklund, Mikael H40 FIN VL1 00:43:21 400 01:22:50 05:46:27 482
20 2724 Heinikangas, Tero H40 FIN VL2 00:43:28 551 01:26:03 06:03:52 704

3. Mångsbodarna - Risberg

Split ranking nr name class nat start_group Split time Position at split Split cumulative time Race time Race position
1 14 Luusua, Ari H21 FIN VL0 00:33:05 50 01:51:55 04:41:11 26
2 81 Mäenpää, Hans H40 FIN VL0 00:33:14 29 01:51:39 04:47:35 50
3 89 Mäenpää, Viktor H21 FIN VL0 00:33:26 39 01:51:47 04:48:44 57
4 26 Lindvall, Christoffer H21 FIN VL0 00:33:32 66 01:52:03 04:51:07 62
5 155 Mäenpää, Hannes H21 FIN VL0 00:33:48 109 01:52:34 04:47:11 44
6 209 Mursu, Esa H45 FIN VL0 00:34:03 114 01:52:38 04:54:47 81
7 1461 Härkönen, Valtteri H21 FIN VL1 00:34:43 164 01:53:20 05:05:27 127
8 233 Juhanoja, Lassi H21 FIN VL0 00:35:06 238 01:54:08 05:05:51 128
9 506 Heiskanen, Heli D35 FIN VL0 00:35:09 10 01:54:27 05:12:26 9
10 1243 Vanninen, Matti-Pekka H50 FIN VL1 00:35:14 336 01:56:44 05:19:10 228
11 234 Lönnström, Emil H21 FIN VL0 00:35:23 294 01:54:47 05:28:59 324
12 1007 Mäenpää, Johan H35 FIN VL1 00:35:25 325 01:56:31 05:20:10 237
13 237 Hiltunen, Jarkko H45 FIN VL0 00:35:29 290 01:54:45 05:20:52 244
14 1004 Tyrväinen, Olli H21 FIN VL1 00:35:31 279 01:54:29 05:19:52 235
15 4031 West, Jesper H21 FIN VL1 00:35:44 286 01:54:43 05:33:44 364
16 1003 Vainio, Eero-Matti H21 FIN VL1 00:35:54 351 01:57:30 05:47:53 495
17 1011 Ramstedt, Mikael H55 FIN VL1 00:36:40 445 02:00:24 05:31:57 352
18 1317 Uggeldahl, Jan H35 FIN VL1 00:37:19 398 01:59:22 05:33:29 362
19 533 Pollari, Terhi D35 FIN VL0 00:37:19 22 02:04:37 05:42:29 19
20 1012 Eklund, Mikael H40 FIN VL1 00:37:29 435 02:00:19 05:46:27 482

4. Risberg - Evertsberg

Split ranking nr name class nat start_group Split time Position at split Split cumulative time Race time Race position
1 14 Luusua, Ari H21 FIN VL0 00:40:34 25 02:32:29 04:41:11 26
2 89 Mäenpää, Viktor H21 FIN VL0 00:40:44 27 02:32:31 04:48:44 57
3 155 Mäenpää, Hannes H21 FIN VL0 00:40:47 69 02:33:21 04:47:11 44
4 26 Lindvall, Christoffer H21 FIN VL0 00:40:47 61 02:32:50 04:51:07 62
5 81 Mäenpää, Hans H40 FIN VL0 00:41:05 51 02:32:44 04:47:35 50
6 209 Mursu, Esa H45 FIN VL0 00:42:44 113 02:35:22 04:54:47 81
7 1461 Härkönen, Valtteri H21 FIN VL1 00:44:25 146 02:37:45 05:05:27 127
8 233 Juhanoja, Lassi H21 FIN VL0 00:45:55 202 02:40:03 05:05:51 128
9 506 Heiskanen, Heli D35 FIN VL0 00:47:47 10 02:42:14 05:12:26 9
10 1243 Vanninen, Matti-Pekka H50 FIN VL1 00:47:57 317 02:44:41 05:19:10 228
11 237 Hiltunen, Jarkko H45 FIN VL0 00:47:58 284 02:42:43 05:20:52 244
12 1007 Mäenpää, Johan H35 FIN VL1 00:48:03 310 02:44:34 05:20:10 237
13 234 Lönnström, Emil H21 FIN VL0 00:48:04 287 02:42:51 05:28:59 324
14 1004 Tyrväinen, Olli H21 FIN VL1 00:48:14 283 02:42:43 05:19:52 235
15 4031 West, Jesper H21 FIN VL1 00:49:21 302 02:44:04 05:33:44 364
16 1003 Vainio, Eero-Matti H21 FIN VL1 00:50:05 360 02:47:35 05:47:53 495
17 1317 Uggeldahl, Jan H35 FIN VL1 00:50:29 406 02:49:51 05:33:29 362
18 1011 Ramstedt, Mikael H55 FIN VL1 00:50:41 422 02:51:05 05:31:57 352
19 2011 Vainio, Antti H21 FIN VL1 00:51:12 530 02:55:55 05:52:45 550
20 1012 Eklund, Mikael H40 FIN VL1 00:51:39 439 02:51:58 05:46:27 482

5. Evertsberg - Oxberg

Split ranking nr name class nat start_group Split time Position at split Split cumulative time Race time Race position
1 14 Luusua, Ari H21 FIN VL0 00:42:05 28 03:14:34 04:41:11 26
2 89 Mäenpää, Viktor H21 FIN VL0 00:42:34 38 03:15:05 04:48:44 57
3 155 Mäenpää, Hannes H21 FIN VL0 00:42:44 58 03:16:05 04:47:11 44
4 81 Mäenpää, Hans H40 FIN VL0 00:42:50 54 03:15:34 04:47:35 50
5 26 Lindvall, Christoffer H21 FIN VL0 00:42:56 56 03:15:46 04:51:07 62
6 209 Mursu, Esa H45 FIN VL0 00:46:09 102 03:21:31 04:54:47 81
7 1461 Härkönen, Valtteri H21 FIN VL1 00:46:48 136 03:24:33 05:05:27 127
8 233 Juhanoja, Lassi H21 FIN VL0 00:47:26 178 03:27:29 05:05:51 128
9 506 Heiskanen, Heli D35 FIN VL0 00:49:09 10 03:31:23 05:12:26 9
10 1243 Vanninen, Matti-Pekka H50 FIN VL1 00:49:25 285 03:34:06 05:19:10 228
11 1007 Mäenpää, Johan H35 FIN VL1 00:49:41 286 03:34:15 05:20:10 237
12 1004 Tyrväinen, Olli H21 FIN VL1 00:50:07 265 03:32:50 05:19:52 235
13 237 Hiltunen, Jarkko H45 FIN VL0 00:50:07 264 03:32:50 05:20:52 244
14 1011 Ramstedt, Mikael H55 FIN VL1 00:51:24 392 03:42:29 05:31:57 352
15 1317 Uggeldahl, Jan H35 FIN VL1 00:51:48 379 03:41:39 05:33:29 362
16 234 Lönnström, Emil H21 FIN VL0 00:52:00 293 03:34:51 05:28:59 324
17 1012 Eklund, Mikael H40 FIN VL1 00:53:24 433 03:45:22 05:46:27 482
18 10127 Liukkonen, Oskari H21 FIN VL2 00:54:00 556 03:53:08 05:57:05 607
19 4031 West, Jesper H21 FIN VL1 00:54:02 338 03:38:06 05:33:44 364
20 1006 Lindberg, Lukas H21 FIN VL1 00:54:13 605 03:55:32 05:47:54 496

6. Oxberg - Hökberg

Split ranking nr name class nat start_group Split time Position at split Split cumulative time Race time Race position
1 14 Luusua, Ari H21 FIN VL0 00:29:50 31 03:44:24 04:41:11 26
2 89 Mäenpää, Viktor H21 FIN VL0 00:30:10 41 03:45:15 04:48:44 57
3 81 Mäenpää, Hans H40 FIN VL0 00:30:12 44 03:45:46 04:47:35 50
4 155 Mäenpää, Hannes H21 FIN VL0 00:31:08 53 03:47:13 04:47:11 44
5 209 Mursu, Esa H45 FIN VL0 00:31:22 90 03:52:53 04:54:47 81
6 26 Lindvall, Christoffer H21 FIN VL0 00:33:07 68 03:48:53 04:51:07 62
7 233 Juhanoja, Lassi H21 FIN VL0 00:33:15 155 04:00:44 05:05:51 128
8 1461 Härkönen, Valtteri H21 FIN VL1 00:34:03 136 03:58:36 05:05:27 127
9 506 Heiskanen, Heli D35 FIN VL0 00:34:17 9 04:05:40 05:12:26 9
10 1243 Vanninen, Matti-Pekka H50 FIN VL1 00:35:15 259 04:09:21 05:19:10 228
11 237 Hiltunen, Jarkko H45 FIN VL0 00:35:36 247 04:08:26 05:20:52 244
12 1004 Tyrväinen, Olli H21 FIN VL1 00:35:38 249 04:08:28 05:19:52 235
13 1007 Mäenpää, Johan H35 FIN VL1 00:35:57 267 04:10:12 05:20:10 237
14 1011 Ramstedt, Mikael H55 FIN VL1 00:37:34 366 04:20:03 05:31:57 352
15 533 Pollari, Terhi D35 FIN VL0 00:37:54 21 04:30:09 05:42:29 19
16 1006 Lindberg, Lukas H21 FIN VL1 00:38:00 545 04:33:32 05:47:54 496
17 234 Lönnström, Emil H21 FIN VL0 00:38:03 301 04:12:54 05:28:59 324
18 1317 Uggeldahl, Jan H35 FIN VL1 00:38:27 367 04:20:06 05:33:29 362
19 4031 West, Jesper H21 FIN VL1 00:39:23 348 04:17:29 05:33:44 364
20 10127 Liukkonen, Oskari H21 FIN VL2 00:39:44 536 04:32:52 05:57:05 607

7. Hökberg - Eldris

Split ranking nr name class nat start_group Split time Position at split Split cumulative time Race time Race position
1 14 Luusua, Ari H21 FIN VL0 00:30:16 24 04:14:40 04:41:11 26
2 155 Mäenpää, Hannes H21 FIN VL0 00:31:36 54 04:18:49 04:47:11 44
3 209 Mursu, Esa H45 FIN VL0 00:32:32 83 04:25:25 04:54:47 81
4 81 Mäenpää, Hans H40 FIN VL0 00:33:03 52 04:18:49 04:47:35 50
5 89 Mäenpää, Viktor H21 FIN VL0 00:33:33 50 04:18:48 04:48:44 57
6 26 Lindvall, Christoffer H21 FIN VL0 00:33:34 67 04:22:27 04:51:07 62
7 233 Juhanoja, Lassi H21 FIN VL0 00:34:44 140 04:35:28 05:05:51 128
8 1461 Härkönen, Valtteri H21 FIN VL1 00:35:18 126 04:33:54 05:05:27 127
9 506 Heiskanen, Heli D35 FIN VL0 00:35:26 9 04:41:06 05:12:26 9
10 1007 Mäenpää, Johan H35 FIN VL1 00:37:34 257 04:47:46 05:20:10 237
11 1243 Vanninen, Matti-Pekka H50 FIN VL1 00:37:50 241 04:47:11 05:19:10 228
12 533 Pollari, Terhi D35 FIN VL0 00:38:22 20 05:08:31 05:42:29 19
13 1317 Uggeldahl, Jan H35 FIN VL1 00:38:34 353 04:58:40 05:33:29 362
14 1011 Ramstedt, Mikael H55 FIN VL1 00:38:40 358 04:58:43 05:31:57 352
15 1004 Tyrväinen, Olli H21 FIN VL1 00:38:45 245 04:47:13 05:19:52 235
16 237 Hiltunen, Jarkko H45 FIN VL0 00:38:47 244 04:47:13 05:20:52 244
17 1006 Lindberg, Lukas H21 FIN VL1 00:39:36 512 05:13:08 05:47:54 496
18 234 Lönnström, Emil H21 FIN VL0 00:39:57 308 04:52:51 05:28:59 324
19 4031 West, Jesper H21 FIN VL1 00:41:13 357 04:58:42 05:33:44 364
20 2031 Lönnroth, Johnny H40 FIN VL2 00:41:34 792 05:30:16 06:07:30 767

8. Eldris - Mora Förvarning

Split ranking nr name class nat start_group Split time Position at split Split cumulative time Race time Race position
1 14 Luusua, Ari H21 FIN VL0 00:24:28 NA 04:39:08 04:41:11 26
2 155 Mäenpää, Hannes H21 FIN VL0 00:26:16 NA 04:45:05 04:47:11 44
3 26 Lindvall, Christoffer H21 FIN VL0 00:26:31 NA 04:48:58 04:51:07 62
4 81 Mäenpää, Hans H40 FIN VL0 00:26:36 NA 04:45:25 04:47:35 50
5 209 Mursu, Esa H45 FIN VL0 00:26:57 NA 04:52:22 04:54:47 81
6 89 Mäenpää, Viktor H21 FIN VL0 00:27:35 NA 04:46:23 04:48:44 57
7 233 Juhanoja, Lassi H21 FIN VL0 00:28:03 NA 05:03:31 05:05:51 128
8 506 Heiskanen, Heli D35 FIN VL0 00:28:46 NA 05:09:52 05:12:26 9
9 1461 Härkönen, Valtteri H21 FIN VL1 00:29:09 NA 05:03:03 05:05:27 127
10 1243 Vanninen, Matti-Pekka H50 FIN VL1 00:29:20 NA 05:16:31 05:19:10 228
11 1007 Mäenpää, Johan H35 FIN VL1 00:29:57 NA 05:17:43 05:20:10 237
12 1004 Tyrväinen, Olli H21 FIN VL1 00:29:59 NA 05:17:12 05:19:52 235
13 1011 Ramstedt, Mikael H55 FIN VL1 00:30:24 NA 05:29:07 05:31:57 352
14 237 Hiltunen, Jarkko H45 FIN VL0 00:31:02 NA 05:18:15 05:20:52 244
15 533 Pollari, Terhi D35 FIN VL0 00:31:20 NA 05:39:51 05:42:29 19
16 1317 Uggeldahl, Jan H35 FIN VL1 00:31:59 NA 05:30:39 05:33:29 362
17 1006 Lindberg, Lukas H21 FIN VL1 00:32:08 NA 05:45:16 05:47:54 496
18 4031 West, Jesper H21 FIN VL1 00:32:09 NA 05:30:51 05:33:44 364
19 536 Kivikko, Noora D21 FIN VL0 00:32:45 NA 05:44:36 05:47:21 23
20 234 Lönnström, Emil H21 FIN VL0 00:33:06 NA 05:25:57 05:28:59 324

9. Mora Förvarning - Finish

Split ranking nr name class nat start_group Split time Position at split Split cumulative time Race time Race position
1 14 Luusua, Ari H21 FIN VL0 00:02:03 26 04:41:11 04:41:11 26
2 155 Mäenpää, Hannes H21 FIN VL0 00:02:06 44 04:47:11 04:47:11 44
3 26 Lindvall, Christoffer H21 FIN VL0 00:02:09 62 04:51:07 04:51:07 62
4 81 Mäenpää, Hans H40 FIN VL0 00:02:10 50 04:47:35 04:47:35 50
5 233 Juhanoja, Lassi H21 FIN VL0 00:02:20 128 05:05:51 05:05:51 128
6 89 Mäenpää, Viktor H21 FIN VL0 00:02:21 57 04:48:44 04:48:44 57
7 1461 Härkönen, Valtteri H21 FIN VL1 00:02:24 127 05:05:27 05:05:27 127
8 209 Mursu, Esa H45 FIN VL0 00:02:25 81 04:54:47 04:54:47 81
9 1007 Mäenpää, Johan H35 FIN VL1 00:02:27 237 05:20:10 05:20:10 237
10 506 Heiskanen, Heli D35 FIN VL0 00:02:34 9 05:12:26 05:12:26 9
11 237 Hiltunen, Jarkko H45 FIN VL0 00:02:37 244 05:20:52 05:20:52 244
12 1006 Lindberg, Lukas H21 FIN VL1 00:02:38 496 05:47:54 05:47:54 496
13 533 Pollari, Terhi D35 FIN VL0 00:02:38 19 05:42:29 05:42:29 19
14 1243 Vanninen, Matti-Pekka H50 FIN VL1 00:02:39 228 05:19:10 05:19:10 228
15 1004 Tyrväinen, Olli H21 FIN VL1 00:02:40 235 05:19:52 05:19:52 235
16 10229 Ojanen, Simo-Viljami H21 FIN VL7 00:02:40 7010 09:25:47 09:25:47 7010
17 4071 Lindahl, Jesper H21 FIN VL3 00:02:41 968 06:18:15 06:18:15 968
18 1012 Eklund, Mikael H40 FIN VL1 00:02:42 482 05:46:27 05:46:27 482
19 536 Kivikko, Noora D21 FIN VL0 00:02:45 23 05:47:21 05:47:21 23
20 2640 Paavola, Jari H55 FIN VL2 00:02:47 823 06:10:32 06:10:32 823

Ehiten ohituksia tehneet

Seuraavassa taulukossa on listattu kultakin etapilta 20 eniten ohituksia tehneet.

2. Smågan - Mångsbodarna

Nr of overtakes nr name class start_group Split time Split ranking Position at split Split cumulative time Race time Race position
715 8043 Liinamaa, Timo H50 VL7 00:54:58 88 4185 02:04:31 07:26:31 2779
622 10591 Holmback, Anton H21 VL10 01:13:20 319 10175 03:16:17 09:58:51 8104
617 10255 Mäkiranta, Jorma H60 VL6 00:58:58 139 5204 02:14:38 07:52:50 3787
563 7956 Mansikkamäki, Ilkka H21 VL7 01:04:17 206 6795 02:31:39 08:33:52 5272
563 10110 Kackur, Johannes H21 VL8 01:08:18 260 8285 02:47:45 09:59:40 8157
538 8054 Lång, Jan H60 VL7 01:05:21 215 7259 02:36:09 09:27:50 7050
519 9935 Mukkala, Jesse H21 VL9 00:59:47 153 5235 02:15:03 07:43:22 3449
509 13873 Kivikari, Lauri H35 VL10 01:14:33 331 10197 03:16:36 09:59:04 8117
506 13955 Nurmi, Olli H35 VL10 01:14:35 332 10202 03:16:40 09:58:43 8094
482 10225 Jokinen, Ilkka H40 VL10 01:11:19 303 8936 02:56:54 09:42:57 7523
462 10251 Salminen, Tero H40 VL9 01:10:14 287 8730 02:53:23 09:23:50 6953
449 11688 Wickholm, Roy H21 VL7 00:59:29 144 5061 02:12:50 08:18:31 4696
439 3047 Kousa, Rauno H60 VL3 00:50:19 44 1719 01:43:20 06:43:46 1469
438 13934 Tervaskanto, Mikael H40 VL10 01:05:46 219 7124 02:34:46 08:36:18 5371
427 8324 Lahdensuo, Ville H35 VL8 01:03:21 192 6267 02:25:39 08:08:46 4366
423 10111 Östman, Anders H45 VL8 01:14:54 336 10020 03:13:11 10:25:14 8799
421 10190 Prost, Alf H55 VL7 01:05:55 224 7202 02:35:30 09:20:29 6824
410 11558 Holmback, Tommy H45 VL10 01:17:30 354 10390 03:20:29 11:07:21 9692
398 4191 Pokki, Jarmo H55 VL4 00:52:56 64 2435 01:49:48 07:07:18 2136
384 8042 Jalli, Veli-Matti H50 VL8 01:06:13 229 7205 02:35:31 08:49:11 5810

3. Mångsbodarna - Risberg

Nr of overtakes nr name class start_group Split time Split ranking Position at split Split cumulative time Race time Race position
607 13955 Nurmi, Olli H35 VL10 00:59:56 266 9595 04:16:36 09:58:43 8094
604 13873 Kivikari, Lauri H35 VL10 00:59:59 270 9593 04:16:35 09:59:04 8117
574 10591 Holmback, Anton H21 VL10 01:00:26 276 9601 04:16:43 09:58:51 8104
546 8324 Lahdensuo, Ville H35 VL8 00:51:01 155 5721 03:16:40 08:08:46 4366
525 10093 Ek, Markus H21 VL7 00:55:03 199 7020 03:34:09 08:42:18 5597
476 9935 Mukkala, Jesse H21 VL9 00:48:53 123 4759 03:03:56 07:43:22 3449
470 13934 Tervaskanto, Mikael H40 VL10 00:54:37 195 6654 03:29:23 08:36:18 5371
449 7956 Mansikkamäki, Ilkka H21 VL7 00:53:19 175 6346 03:24:58 08:33:52 5272
389 10251 Salminen, Tero H40 VL9 01:00:42 280 8341 03:54:05 09:23:50 6953
372 8043 Liinamaa, Timo H50 VL7 00:48:09 107 3813 02:52:40 07:26:31 2779
346 10253 Hyvärinen, Esa H45 VL7 00:57:11 226 7078 03:35:01 08:49:43 5830
336 6338 Ojala, Mika H50 VL6 00:50:24 138 4775 03:04:03 08:08:50 4371
330 5431 Forsbacka, Marcus H40 VL5 00:50:30 141 4805 03:04:22 07:59:00 4033
320 10168 Kemiläinen, Risto H65 VL9 01:13:49 388 11007 04:51:34 11:22:43 9984
316 10107 Häggblom, Niclas H21 VL5 00:48:13 111 3667 02:51:05 07:32:02 2992
315 5653 Joutjärvi, Toni H40 VL5 00:49:33 131 4494 03:00:24 07:51:04 3722
315 6571 Lehtinen, Pekka H40 VL6 00:50:06 135 4600 03:01:40 07:58:13 3994
314 6072 Ingman, Anders H50 VL6 00:48:36 117 3880 02:53:13 07:32:32 3008
314 10197 Bergfelt, Bo-Gustav H50 VL5 00:50:50 149 4863 03:05:02 07:57:49 3970
314 15491 Monto, Tony H45 VL7 00:55:38 206 6539 03:27:56 08:52:40 5929

4. Risberg - Evertsberg

Nr of overtakes nr name class start_group Split time Split ranking Position at split Split cumulative time Race time Race position
821 7065 Borgman, Stefan H50 VL7 01:10:42 158 6874 04:54:41 08:46:19 5728
546 10229 Ojanen, Simo-Viljami H21 VL7 01:18:48 242 7794 05:12:53 09:25:47 7010
537 13955 Nurmi, Olli H35 VL10 01:22:55 288 9058 05:39:31 09:58:43 8094
534 13873 Kivikari, Lauri H35 VL10 01:22:57 289 9059 05:39:32 09:59:04 8117
531 8042 Jalli, Veli-Matti H50 VL8 01:13:22 190 6575 04:48:42 08:49:11 5810
491 10591 Holmback, Anton H21 VL10 01:24:12 302 9110 05:40:55 09:58:51 8104
454 10093 Ek, Markus H21 VL7 01:14:24 201 6566 04:48:33 08:42:18 5597
450 10225 Jokinen, Ilkka H40 VL10 01:22:27 283 8176 05:21:04 09:42:57 7523
437 10233 Halmetoja, Timo H60 VL6 01:17:20 229 7083 04:58:48 09:03:41 6296
422 9935 Mukkala, Jesse H21 VL9 01:06:48 113 4337 04:10:44 07:43:22 3449
413 10253 Hyvärinen, Esa H45 VL7 01:15:01 207 6665 04:50:02 08:49:43 5830
389 8324 Lahdensuo, Ville H35 VL8 01:10:13 149 5332 04:26:53 08:08:46 4366
381 10171 Björndahl, Kaj H60 VL9 01:32:05 356 10889 06:33:28 11:27:07 10059
381 13934 Tervaskanto, Mikael H40 VL10 01:14:00 196 6273 04:43:23 08:36:18 5371
371 10240 Koponen, Antti H65 VL7 01:15:42 214 6624 04:49:28 08:43:37 5634
369 10241 Kovanen, Heimo H65 VL9 01:24:59 308 8383 05:25:56 09:53:28 7848
363 7956 Mansikkamäki, Ilkka H21 VL7 01:13:06 185 5983 04:38:04 08:33:52 5272
355 10111 Östman, Anders H45 VL8 01:28:16 330 9481 05:49:53 10:25:14 8799
351 7970 Fiskars, Stefan H45 VL6 01:12:55 182 5582 04:31:57 08:30:52 5165
351 10087 Löv, Johan H21 VL6 01:12:44 179 5556 04:31:30 08:20:36 4786

5. Evertsberg - Oxberg

Nr of overtakes nr name class start_group Split time Split ranking Position at split Split cumulative time Race time Race position
867 10130 Gunell, Jan H21 VL9 01:24:20 252 9949 07:55:57 10:54:28 9427
828 10229 Ojanen, Simo-Viljami H21 VL7 01:14:41 163 6966 06:27:34 09:25:47 7010
681 10251 Salminen, Tero H40 VL9 01:20:03 215 7355 06:38:27 09:23:50 6953
663 10591 Holmback, Anton H21 VL10 01:27:36 292 8447 07:08:31 09:58:51 8104
654 10185 Lindholm, Stefan H45 VL10 01:34:13 355 10255 08:08:17 11:30:57 10136
643 10171 Björndahl, Kaj H60 VL9 01:34:31 358 10246 08:07:59 11:27:07 10059
602 13874 Haikala, Sami H40 VL10 01:36:33 374 10463 08:16:57 11:30:38 10131
594 13934 Tervaskanto, Mikael H40 VL10 01:15:08 170 5679 05:58:31 08:36:18 5371
579 7065 Borgman, Stefan H50 VL7 01:17:13 190 6295 06:11:54 08:46:19 5728
568 10233 Halmetoja, Timo H60 VL6 01:17:48 193 6515 06:16:36 09:03:41 6296
565 10093 Ek, Markus H21 VL7 01:17:07 188 6001 06:05:40 08:42:18 5597
561 11558 Holmback, Tommy H45 VL10 01:35:12 367 9985 07:57:22 11:07:21 9692
559 13873 Kivikari, Lauri H35 VL10 01:30:31 328 8500 07:10:03 09:59:04 8117
559 13955 Nurmi, Olli H35 VL10 01:30:27 326 8499 07:09:58 09:58:43 8094
555 8018 Erlands, Arne H65 VL8 01:30:13 320 8434 07:08:18 09:59:12 8124
545 8012 Åhman, Stig H55 VL8 01:30:20 323 8439 07:08:22 09:59:34 8153
545 10241 Kovanen, Heimo H65 VL9 01:25:50 272 7838 06:51:46 09:53:28 7848
543 8077 Rikberg, Leif H70 VL8 01:23:34 245 7530 06:42:49 09:35:54 7311
530 9020 Bergström, Torsten H60 VL8 01:31:00 330 8869 07:18:52 10:15:07 8561
516 10240 Koponen, Antti H65 VL7 01:18:48 202 6108 06:08:16 08:43:37 5634

6. Oxberg - Hökberg

Nr of overtakes nr name class start_group Split time Split ranking Position at split Split cumulative time Race time Race position
447 10130 Gunell, Jan H21 VL9 00:55:57 155 9502 08:51:54 10:54:28 9427
312 7065 Borgman, Stefan H50 VL7 00:55:53 154 5983 07:07:47 08:46:19 5728
278 8042 Jalli, Veli-Matti H50 VL8 00:57:35 189 6109 07:11:10 08:49:11 5810
266 8324 Lahdensuo, Ville H35 VL8 00:53:21 123 4561 06:32:00 08:08:46 4366
266 10240 Koponen, Antti H65 VL7 00:55:47 152 5842 07:04:03 08:43:37 5634
242 10253 Hyvärinen, Esa H45 VL7 00:57:02 179 5984 07:07:48 08:49:43 5830
239 10146 Höglund, Peter H70 VL6 00:56:44 173 5927 07:06:04 08:55:06 5985
228 13429 Pöyliö, Matti H21 VL10 01:04:44 314 9716 09:00:23 11:00:44 9571
226 10093 Ek, Markus H21 VL7 00:56:33 171 5775 07:02:13 08:42:18 5597
226 10224 Toivonen, Jussi H40 VL7 00:54:48 138 4947 06:41:29 08:19:06 4722
222 13955 Nurmi, Olli H35 VL10 01:01:17 243 8277 08:11:15 09:58:43 8094
221 10233 Halmetoja, Timo H60 VL6 00:58:44 208 6294 07:15:20 09:03:41 6296
221 13873 Kivikari, Lauri H35 VL10 01:01:13 240 8279 08:11:16 09:59:04 8117
220 5823 Levanen, Markku H50 VL5 00:56:23 162 5714 07:00:41 08:38:03 5439
220 9733 Nerkko, Timo H55 VL9 01:01:31 245 7931 08:00:39 09:55:24 7916
219 7796 Nyfors, Mathias H21 VL7 00:59:03 211 6207 07:13:29 08:55:02 5983
218 5761 Rokkila, Jukka H35 VL5 00:56:28 166 5712 07:00:40 08:38:03 5438
217 9935 Mukkala, Jesse H21 VL9 00:50:51 93 3630 06:09:58 07:43:22 3449
216 10185 Lindholm, Stefan H45 VL10 01:04:00 301 10039 09:12:17 11:30:57 10136
216 10197 Bergfelt, Bo-Gustav H50 VL5 00:53:04 119 4118 06:21:41 07:57:49 3970

7. Hökberg - Eldris

Nr of overtakes nr name class start_group Split time Split ranking Position at split Split cumulative time Race time Race position
191 10105 Bjon, Niklas H21 VL8 00:54:33 173 7024 08:34:46 09:22:48 6899
189 5823 Levanen, Markku H50 VL5 00:52:02 113 5525 07:52:43 08:38:03 5439
188 5761 Rokkila, Jukka H35 VL5 00:52:03 114 5524 07:52:43 08:38:03 5438
181 7065 Borgman, Stefan H50 VL7 00:52:44 123 5802 08:00:31 08:46:19 5728
173 8042 Jalli, Veli-Matti H50 VL8 00:53:50 154 5936 08:05:00 08:49:11 5810
173 11825 Pahlman, Johan H40 VL7 00:53:49 152 5916 08:04:29 08:49:36 5824
169 7796 Nyfors, Mathias H21 VL7 00:53:38 145 6038 08:07:07 08:55:02 5983
168 8324 Lahdensuo, Ville H35 VL8 00:52:17 117 4393 07:24:17 08:08:46 4366
164 7956 Mansikkamäki, Ilkka H21 VL7 00:53:13 139 5327 07:47:47 08:33:52 5272
161 10134 Sigfrids, Tommy H50 VL7 00:55:00 187 6130 08:10:17 08:57:40 6100
160 13874 Haikala, Sami H40 VL10 01:08:23 392 10308 10:36:24 11:30:38 10131
151 10079 Rosenberg, Fredrik H21 VL6 00:52:36 120 4740 07:33:05 08:18:46 4709
146 10255 Mäkiranta, Jorma H60 VL6 00:51:34 104 3893 07:11:39 07:52:50 3787
145 10224 Toivonen, Jussi H40 VL7 00:53:10 135 4802 07:34:39 08:19:06 4722
141 6110 Storthors, Bengt H45 VL6 00:55:57 205 6353 08:15:53 09:04:29 6338
136 10137 Lind, Kjell H55 VL5 00:48:42 69 2614 06:39:25 07:20:11 2552
134 7784 Virtanen, Teijo H60 VL7 00:54:04 159 5317 07:47:39 08:34:40 5305
133 10251 Salminen, Tero H40 VL9 00:56:23 216 7041 08:35:13 09:23:50 6953
133 10336 Less, Mikael H35 VL5 00:51:58 111 3787 07:08:55 07:50:02 3684
132 8043 Liinamaa, Timo H50 VL7 00:50:11 85 2879 06:46:55 07:26:31 2779

9. Eldris - Finish

Nr of overtakes nr name class start_group Split time Split ranking Position at split Split cumulative time Race time Race position
177 13874 Haikala, Sami H40 VL10 00:04:30 380 10131 11:30:38 11:30:38 10131
148 6072 Ingman, Anders H50 VL6 00:03:01 39 3008 07:32:32 07:32:32 3008
140 8822 Vasenius, Juha H40 VL8 00:03:55 279 8128 09:59:15 09:59:15 8128
126 8042 Jalli, Veli-Matti H50 VL8 00:03:10 65 5810 08:49:11 08:49:11 5810
125 10105 Bjon, Niklas H21 VL8 00:03:26 122 6899 09:22:48 09:22:48 6899
106 8015 Björklund, Johnny H45 VL7 00:04:29 378 7793 09:51:46 09:51:46 7793
106 10255 Mäkiranta, Jorma H60 VL6 00:03:19 95 3787 07:52:50 07:52:50 3787
106 11449 Thusberg, Jani H40 VL10 00:04:42 395 10567 11:52:34 11:52:34 10567
103 7960 Nygård, Anders H45 VL7 00:03:53 264 7093 09:29:14 09:29:14 7093
103 10336 Less, Mikael H35 VL5 00:03:19 94 3684 07:50:02 07:50:02 3684
102 10102 Svenfelt, Joel H21 VL7 00:03:31 148 6190 09:00:53 09:00:53 6190
100 8043 Liinamaa, Timo H50 VL7 00:03:06 48 2779 07:26:31 07:26:31 2779
99 10096 Frilander, Juho H21 VL4 00:03:17 87 3991 07:58:10 07:58:10 3991
95 8044 Furunäs, Jan H45 VL8 00:04:25 367 8006 09:57:24 09:57:24 8006
95 10087 Löv, Johan H21 VL6 00:03:20 101 4786 08:20:36 08:20:36 4786
94 12401 Sjöholm, Robert H50 VL7 00:03:31 149 7243 09:33:25 09:33:25 7243
92 11825 Pahlman, Johan H40 VL7 00:03:27 129 5824 08:49:36 08:49:36 5824
91 6036 Berglund, Sebastian H21 VL6 00:03:13 74 4459 08:11:15 08:11:15 4459
89 6032 Kalliokoski, Kimmo H50 VL5 00:03:22 106 4092 08:01:16 08:01:16 4092
89 10181 Westerholm, Viktor H21 VL3 00:02:54 29 2924 07:30:30 07:30:30 2924

Eniten ohitetut

Sitten kullakin etapilla 10 eniten ohitetuksi tullutta.

2. Smågan - Mångsbodarna

Nr of overtakes nr name class start_group Split time Split ranking Position at split Split cumulative time Race time Race position
-1605 6124 Laine, Heikki H55 VL6 01:38:45 414 10156 03:15:44 12:01:14 10689
-1481 8041 Rauma, Erkki H70 VL8 01:34:23 412 9795 03:09:04 11:03:24 9624
-1446 10186 Friman, Rasmus H40 VL8 01:33:59 411 9751 03:08:33 11:30:57 10138
-1325 12124 Ingman, Tony H21 VL7 01:26:07 398 8815 02:54:37 10:45:29 9266
-1258 10139 Sjöberg, Anders H45 VL6 01:26:55 402 8949 02:57:02 10:58:38 9523
-1240 10185 Lindholm, Stefan H45 VL10 01:41:02 415 10876 03:29:20 11:30:57 10136
-1040 10138 Lindqvist, Christer H45 VL6 01:29:40 407 9650 03:07:00 11:48:42 10507
-1033 10196 Backlund, Kim H40 VL7 01:22:49 383 8671 02:52:33 10:36:27 9088
-1013 30003 Björk, Karl-Gustav H70 VL5 01:17:40 357 7404 02:37:35 09:37:43 7378
-829 9103 Söderlund, Kenneth H55 VL9 01:28:43 405 9807 03:09:16 11:03:21 9622

3. Mångsbodarna - Risberg

Nr of overtakes nr name class start_group Split time Split ranking Position at split Split cumulative time Race time Race position
-1212 9017 Westström, Frank H70 VL8 01:27:47 414 9597 04:16:40 11:26:21 10051
-1022 10229 Ojanen, Simo-Viljami H21 VL7 01:17:20 400 8340 03:54:05 09:25:47 7010
-724 10334 Hell, Ville H35 VL5 01:04:44 321 5777 03:17:31 08:37:36 5424
-703 3587 Rämä, Jussi H21 VL3 00:57:37 230 4182 02:57:01 08:33:34 5260
-653 7044 Sigg, Tommy H50 VL6 01:10:38 371 7784 03:45:31 10:15:38 8572
-653 10139 Sjöberg, Anders H45 VL6 01:19:43 408 9602 04:16:45 10:58:38 9523
-650 6124 Laine, Heikki H55 VL6 01:30:19 415 10806 04:46:03 12:01:14 10689
-642 10141 Prittinen, Jari H45 VL5 01:08:28 357 7315 03:38:23 09:59:51 8170
-581 10138 Lindqvist, Christer H45 VL6 01:23:19 412 10231 04:30:19 11:48:42 10507
-521 10184 Leino, Dennis H40 VL10 01:35:47 417 11398 05:05:07 11:53:47 10598

4. Risberg - Evertsberg

Nr of overtakes nr name class start_group Split time Split ranking Position at split Split cumulative time Race time Race position
-651 7044 Sigg, Tommy H50 VL6 01:41:46 403 8435 05:27:17 10:15:38 8572
-616 3587 Rämä, Jussi H21 VL3 01:20:45 268 4798 04:17:46 08:33:34 5260
-604 9049 Karlsson, Patrik H40 VL8 01:39:42 391 8268 05:23:15 10:09:23 8424
-583 10141 Prittinen, Jari H45 VL5 01:36:35 382 7898 05:14:58 09:59:51 8170
-517 5035 Andersson, Daniel H35 VL3 01:15:35 213 3762 04:01:51 08:08:01 4342
-509 10187 Karlsson, Conny H40 VL7 01:42:56 406 9190 05:42:39 10:51:44 9385
-502 6035 Storm, Ronny H21 VL4 01:18:39 240 4518 04:13:23 08:28:34 5075
-430 4014 Ingerström, Andreas H35 VL3 01:10:41 157 2435 03:42:04 07:14:15 2343
-364 5141 Grankulla, Stefan H50 VL5 01:22:34 284 5721 04:34:15 08:52:35 5925
-350 4026 Bexar, Jimmy H40 VL3 01:10:56 161 2810 03:48:10 07:42:49 3435

5. Evertsberg - Oxberg

Nr of overtakes nr name class start_group Split time Split ranking Position at split Split cumulative time Race time Race position
-502 4026 Bexar, Jimmy H40 VL3 01:19:45 211 3312 05:07:55 07:42:49 3435
-465 4246 Kainu, Markus H40 VL4 01:19:21 205 3343 05:08:30 07:55:56 3895
-442 5012 Koivisto, Antti H21 VL5 01:30:15 321 5288 05:48:39 08:50:03 5842
-367 10181 Westerholm, Viktor H21 VL3 01:16:09 178 2662 04:55:46 07:30:30 2924
-363 6674 Solvin, Kevin H21 VL6 01:32:21 341 5817 06:01:35 09:15:58 6672
-354 5055 Dahl, Jonas H35 VL4 01:20:56 225 3852 05:19:10 08:03:07 4163
-262 4529 Alm, Thomas H55 VL4 01:16:42 182 3438 05:10:24 07:40:02 3309
-261 3587 Rämä, Jussi H21 VL3 01:26:22 278 5059 05:44:08 08:33:34 5260
-244 10196 Backlund, Kim H40 VL7 01:50:24 414 9163 07:27:28 10:36:27 9088
-240 3011 Semskar, Roland H50 VL3 01:15:10 171 3130 05:04:26 07:39:07 3279

6. Oxberg - Hökberg

Nr of overtakes nr name class start_group Split time Split ranking Position at split Split cumulative time Race time Race position
-361 4246 Kainu, Markus H40 VL4 01:03:48 296 3704 06:12:18 07:55:56 3895
-278 5035 Andersson, Daniel H35 VL3 01:02:39 276 4141 06:22:07 08:08:01 4342
-267 10228 Rautio, Sampsa H35 VL5 01:05:37 325 5025 06:42:58 08:26:30 4989
-265 4033 Kronberg, Kim H40 VL2 00:57:22 183 2478 05:43:50 07:27:11 2803
-261 6674 Solvin, Kevin H21 VL6 01:08:51 377 6078 07:10:26 09:15:58 6672
-250 7021 Oja, Tom H45 VL7 01:15:04 409 8776 08:25:48 10:25:01 8789
-238 5626 Viljanen, Jussi H40 VL5 01:03:21 292 4772 06:36:33 08:24:17 4922
-215 8444 Prusila, Jorma H55 VL8 01:14:13 406 8750 08:25:10 10:24:06 8764
-202 3266 Pukkinen, Antti H35 VL3 00:58:05 200 3138 05:59:15 07:40:45 3326
-199 10181 Westerholm, Viktor H21 VL3 00:57:53 195 2861 05:53:39 07:30:30 2924

7. Hökberg - Eldris

Nr of overtakes nr name class start_group Split time Split ranking Position at split Split cumulative time Race time Race position
-422 5012 Koivisto, Antti H21 VL5 01:08:44 394 5788 08:00:15 08:50:03 5842
-413 5037 Pått, Jonas H35 VL2 01:03:54 363 2827 06:45:47 07:34:31 3083
-320 6035 Storm, Ronny H21 VL4 01:04:06 364 5129 07:42:17 08:28:34 5075
-284 7020 Koivisto, Ilkka H65 VL5 01:06:56 379 6487 08:20:19 09:20:08 6807
-264 6674 Solvin, Kevin H21 VL6 01:05:12 369 6342 08:15:38 09:15:58 6672
-242 5055 Dahl, Jonas H35 VL4 01:01:28 327 4109 07:17:02 08:03:07 4163
-240 4246 Kainu, Markus H40 VL4 01:00:21 308 3944 07:12:39 07:55:56 3895
-195 10256 Pekkala, Risto H65 VL8 01:21:41 417 10259 10:35:13 11:41:16 10350
-192 9024 Alakuijala, Martti H65 VL9 01:21:39 416 10257 10:35:11 11:41:16 10351
-181 10148 Snickars, Jim H35 VL5 01:01:40 331 5216 07:44:57 08:33:03 5241

9. Eldris - Finish

Nr of overtakes nr name class start_group Split time Split ranking Position at split Split cumulative time Race time Race position
-330 6674 Solvin, Kevin H21 VL6 00:03:24 115 6672 09:15:58 09:15:58 6672
-320 7020 Koivisto, Ilkka H65 VL5 00:05:25 412 6807 09:20:08 09:20:08 6807
-307 6379 Bengs, Mikael H55 VL6 00:03:44 222 5840 08:50:00 08:50:00 5840
-256 5037 Pått, Jonas H35 VL2 00:03:28 133 3083 07:34:31 07:34:31 3083
-197 9017 Westström, Frank H70 VL8 00:05:19 411 10051 11:26:21 11:26:21 10051
-195 10186 Friman, Rasmus H40 VL8 00:04:37 390 10138 11:30:57 11:30:57 10138
-191 10185 Lindholm, Stefan H45 VL10 00:04:41 394 10136 11:30:57 11:30:57 10136
-182 4033 Kronberg, Kim H40 VL2 00:03:48 240 2803 07:27:11 07:27:11 2803
-165 9050 Andersson, Ole H60 VL9 00:04:49 399 9877 11:17:13 11:17:13 9877
-160 12198 Wiik, Jonatan H21 VL7 00:04:47 397 7527 09:43:01 09:43:01 7527

Olen itse erityisen ylpeä siitä että olin eniten ohitettu suomalainen välillä Oxberg - Hökberg ja toiseksi eniten ohitettu Evertsbergistä Oxbergiin.

See also